Оцеляване на ръба: Балкан загуби в Румъния, но продължава напред

Балкан оцеля при гостуването си на румънския Орадея и макар да загуби със 70:85, продължава напред към следващия кръг в турнира за Купата на ФИБА Европа. Ботевградчани спечелиха домакинството си преди седмица с точка повече и благодарение на това попаднаха във втория квалификационен кръг, където техен съперник ще бъде унгарския Шомбатели.

Вихреното начало от страна на домакините бе изразено в 8 безответни точки за старт на срещата и така след три минути Балкан губеше с 0:8. Румънската доминация продължи и в оставащите седем минути на първия период, след който българите губеха с 10:21. Развитието на втората четвърт бе сходна, като тя се превърна в истинско показно от страна на Горан Гайович, който вкара 20 точки в първата половина на двубоя, а разликата в полза на Орадея се увеличи с точка на полувремето - 35:47.

Гостите се стабилизираха и показаха част от нещата, с които изковаха убедителния си успех у дома, а третата четвърт се развиваше кош за кош и след нейния край Балкан бе на 11 точки от Орадея - 58:69. Домакините заличиха целия си пасив от първия мач и четири минути преди края бяха вкарали с 16 точки повече от ботевградския тим - 61:77. Балкан намери начин да оцелее, а Брандън Фортънбъри вкара наказателен удар 13 секунди преди края, с който фиксира разликата на 15 точки за заключителното 70:85, пратило “зелено-белите” напред.

Точно Фортънбъри бе най-резултатен за гостуващия тим с 19 точки. Девин Брукс вкара 16, a ДиВон Уошингтън се отличи с 11.

Бившият играч на Ямбол Неманя Милошевич бе неудържим за Орадея с 36 точки и 10 борби, но и това се оказа недостатъчно. Горан Гайович завърши с 22 точки, а Оби Тротър - с 11 и 9 асистенции.

ОРАДЕЯ - БАЛКАН 85:70 (21:10, 26:25, 22:23, 16:12)

ОРАДЕЯ: Оби Тротър 11, Мухамед Пашалич 2, Горан Гайович 22, Неманя Милошевич 36, Богдан Тибирна 5 (Педжа Стаменкович, Андрей Мандаке 4, Артурас Валейка 5)

БАЛКАН: Девин Брукс 16, Павел Иванов 7, Брандън Фортънбъри 19, ДиВон Уошингтън 11, Игор Кесар 7 (Радослав Кочев, Дейвид Хоутън 6, Венцислав Петков 3)