Хуленият Паулиньо измъкна Барса край Мадрид (видео+галерия)

Отборът на Барселона спечели много трудно с 2:1 при гостуването си на Хетафе в двубой от четвъртия кръг на Ла Лига, игран в покрайнините на Мадрид. Каталунците губеха с 0:1 след страхотен гол на Гаку Шибасаки (39) и с представянето си до почивката не показваха признаци, че могат да вземат трите точки. Резервите Денис Суарес (62) и Паулиньо (84) зарадваха феновете на “синьо-червените”. 40-милионният бразилец беше осмиван от хиляди в социалните мрежи след трансфера си на “Камп Ноу” и за известно време затвори устите на критиците си. Неприятната новина в щаба на "лос блаугранас" е контузията на Усман Дембеле.

Ернесто Валверде заложи на галасъстава си, включвайки в нападение Лионел Меси, Усман Дембеле и Луис Суарес. Самюел Юмтити партнираше на Жерард Пике в центъра на защитата, а Сержи Роберто зае позицията на десен защитник. Хосе Бордалас разчиташе на схема 4-2-3-1 с централен нападател Хорхе Молина.

Хетафе - Барселона 1:2 Гостите от “Камп Ноу” стъпиха тежко и сънливо на терена. Още във втората минута Дембеле загуби топката, получи се контра, при която Молина шутира от 20 метра - Марк-Андре тер Стеген внимаваше и улови. В десетата Молина мушна топката между краката на Жерард Пике и защитникът го повали на границата на наказателното поле встрани. Домакините не се възползваха от статичното положение и опитите им за удар бяха осуетени.

В 16-ата Дембеле взе грешно решение, изчаквайки топката, получи се опасна акция в синьо, Гаку Шибасаки центрира отляво, топката се отклони от крака на Пике, а непокритият Молина не успя да засече на сантиметри от гредата, като ъгълът се оказа прекалено малък. В 26-ата 150-милионното попълнение на Барса напусна терена с контузия, навярно мускулна.

Хетафе - Барселона 1:2 Едва в 32-ата “лос кулес” застрашиха вратата на Висенте Гуаита. След изпълнение на корнер каталунците задържаха топката и не кой друг, а Юмтити завърши атаката с нисък изстрел от 17 метра - в ръцете на вратаря. В 39-ата домакините съвсем заслужено откриха резултата. Японският техничар Шибасаки реализира превъзходен гол след безжалостен удар от въздуха от дъгата. Топката се озова в далечния горен ъгъл на вратата и Тер Стеген нямаше как да реагира - 1:0.

В добавеното време на първото полувреме Меси изпълни наглед перфектен пряк свободен удар, завъртя със сила топката над стената, тя влизаше около сглобката, но Гуаита отрази по забележителен начин. Като цяло Барселона "издишаше" през първото полувреме и логично се оттегли на почивка с пасив.

Хетафе - Барселона 1:2 Второто полувреме стартира с натиск на барселонци. Ернесто Валверде реши да замени Андрес Иниеста с млада кръв - Денис Суарес. В 48-ата минута Денис падна в наказателното поле с искане за дузпа, неуважено от съдията Фернандес Борбалан. В 51-ата каталунците изградиха солидна контра, Меси нахлу през центъра, спечелвайки терен, Жерард Деулофеу центрира, Луис Суарес върна за Меси, но аржентинецът беше блокиран.

В 54-ата героят от първата част Шибасаки напусна с контузия. В 56-ата Сержи Роберто изненадващо шутира с левия крак - вратарят Гуаита беше заел добра позиция и отрази. В 60-ата Луис Суарес получи топката в наказателното поле, но нямаше как да се обърне. В 62-ата усърдията на гостите донесоха резултат. Барса измъкна спорна топка отдясно на наказателното поле, Сержи Роберто много хитро видя Денис Суарес малко зад дузпата и номер 6 фалцира много технично топката към горния ъгъл, вкарвайки за 1:1.

Хетафе - Барселона 1:2 В 68-ата Луис Суарес падна в наказателното поле след стълкновение с Джене Дакунам. Съдията прецени, че това не е дузпа, а съмненията останаха. “Лос кулес” не успяваха да стигат до голови положение за пълен обрат. Същевременно кастилци надигнаха глава. В 80-ата Алваро Хименес шутира от дистанция и провери бдителността на Тер Стеген. Две минути по-късно Молина измъкна като на шега топката, Мауро Арамбари стреля, получи се рикошет и кълбото се отклони от близката греда.

В 84-ата третата резерва на Барса Паулиньо се включи в наказателното поле, спечели битка рамо в рамо и прати топката в мрежата с удар по диагонала за 1:2. До края Хета опита да нанесе късен удар, но центриранията им се оказаха неуспешни.

Хетафе - Барселона 1:2 Така Барселона оглавява класирането с пълен актив от 12 точки. Другият лидер Реал Сосиедад утре приема Реал Мадрид. В средата на идната седмица предстои междинен кръг в Испания.