България изпусна златен шанс! Националките чакат помощ от Куба

Волейболистките от националния отбор на България за жени до 23 години изпусна златен шанс да се класират директно за 1/2-финалите на Световното първенство в Словения. Момичетата, водени от Антонина Зетова, допуснаха първа загуба на Мондиала, след като отстъпиха на Турция с 1:4 (9:15, 12:15, 11:15, 15:10, 13:15) в последния си мач от Група В на турнира, игран тази вечер.

Така българските "лъвици" завършиха в групата с 4 победи, 1 загуба и 11 точки, с което запазиха минимални шансове за класиране на полуфиналите. България ще трябва да се надява на помощ от Куба в последния им мач срещу действащия шампион Бразилия по-късно тази вечер. Кубинките трябва да вземат поне 3 гейма и да спечелят една точка, за да може "трикольорките" да завършат на второ място в Група В. В противен случай българските момичета ще играят за разпределение на 5/8-о място на Мондиала. Турция също приключва с 4 победи и 1 загуба, но е с 12 точки, с което си гарантира място във финалната четворка.

Туркините поведоха бързо с 2:0 след 15:9 и 15:12 благодарение на силната игра в атака на Ебрар Каракурт и Ханде Баладин. Българските момичета бавно и постепенно намериха ритъма си в третия гейм, но все пак го загубиха с 11:15. След това България показа силата си в четвъртата част за 15:10. През по-голяма част от петия гейм българките водеха, но в крайна сметка Турция го измъкна с 15:13 за крайната победа с 4:1

Най-резултатна за българския тим бе Силвана Чаушева с 12 точки (4 блока и 35% ефективност в атака). За туркините Ханде Баладин (1 блок, 1 ас и 56% ефективност в атака) и Ебрар Каракурт (3 блока и 36% ефективност в атака) реализираха по 16 точки за победата.

ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:1 (15:9, 15:12, 15:11, 10:15, 15:13)
ТУРЦИЯ: Чаала Акин 1, Ханде Баладин 16, Ебрар Каракурт 16, Бейза Аръчъ 7, Салиха Сахин 7, Аслъ Калач 2 - Айджа Айкач-либеро (Езджи Дилик 1, Нюрсевил Айдънлар 1, Тугба Сеноолу, Зехра Гюнеш 1)
Старши-треньор: Атаман Гюнейлъджъл
БЪЛГАРИЯ: Мирела Шахпазова 1, Силвана Чаушева 12, Гергана Димитрова 7, Мирослава Паскова 8, Мария Данчева 4, Ивета Станчулова 5 - Жана Тодорова-либеро (Полина Нейкова, Моника Кръстева, Ралина Дошкова, Елица Баракова)
Старши-треньор: Антонина Зетова.