Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Кралят е мъртъв! Словения прободе Испания право в сърцето (видео)

Баскетболна Европа ще има нов крал! Досегашният шампион и хегемон на Стария континент Испания сдаде трона, като това се случи след публична екзекуция от страна на Словения и 92:72 (25:19, 24:26, 24:12, 19:15) в първия полуфинал на ЕвроБаскет 2017. Бившата югорепублика надигра трикратните първенци по всички показатели и за радост на верните си фенове по трибуните в “Синан Ердем Доум” продължи към първия в историята си финал на този турнир.

Словенците вкараха нещата в желаната от тях посока рано-рано през двубоя, а освен че изпълняваха перфектно тактическите указания на треньора Игор Кокошков, те стреляха убийствено добре за три точки. Водени от Драгич и Дончич, те вкараха 4 от първите си 6 стрелби от дистанция, повеждайки с 16:10, а след една четвърт преднината им бе 6 точки - 25:19.

Въпреки че испанците се посъвзеха с подновяването на играта, Словения продължи да налага своята воля. Въпреки добрите начални минути, след които шампионите на ЕвроБаскет 2015 свалиха изоставането си до само две точки при 35:33, Клемен Препелич излезе на сцената и помогна на родината си да удържи фронта - 49:45 на полувремето след 10/15 от тройката през първото полувреме.

В третата част за едва втори път в турнира Испания изоставаше с 10 точки, а най-лошото за тях и най-доброто за съперника тепърва предстоеше. Две минути и половина преди края на третата четвърт Словения вече водеше с 67:52, а след 30 минути игра Словения вече бе с единия крак на финала след 73:57.

Словенското показно не спря, като в заключителната част разликата надхвърли 20 точки, а Лука Дончич пропусна да се поздрави с “трипъл-дабъл”. Все пак финалното цифрово изражение бе заковано точно на кота “20” - 92:72 и заслужено словенско класиране за първи финал в историята на страната.

Победителите завършиха с 14 тройки от 25 опита - успеваемост от 56%. Освен това те направиха 23 асистенции, които комбинираха със скромните 8 грешки. Словенците продължават да нямат загуба на ЕвроБаскет 2017 и вече са с 8 победи в 8 мача, докато поражението бе първо за Испания.

Капитанът Горан Драгич и Антъни Рандолф вкараха по 15 точки, като Драгич допълни представянето си с 6 борби и 5 асистенции. Гашпер Видмар вкара 12 точки и се превърна в истински кошмар за испанското нападение с ключови отигравания в защита, а Клемен Препелич влетя блестящи в двубоя от пейката с 13 точки. Гениалният тийнейджър Лука Дончич остана в подножието на “трипъл-дабъл” с 11 точки, 12 борби, 8 асистенции и нито една грешка!

Пау Гасол реализира най-много за Испания - 16 точки. Рики Рубио с 13 и Марк Гасол с 12 допълниха картинката при загубата на родината си, като Гасол овладя 10 борби и направи 4 асистенции.

Финалът е в неделя, а съперник на Словения ще бъде Сърбия или Русия, които излизат във втория полуфинал утре. Испанците ще опитат да се съвземат и да се преборят за бронзовите медали, отново в неделния ден.