Тотнъм ликува на "Уембли" в спектакъл срещу Борусия Д (видео + галерия)

Привържениците на Тотнъм говорят за прокоба, която пречи на техния любим отбор да побеждава на "Уембли", но днес "шпорите" сразиха с 3:1 Борусия (Дортмунд) на легендарния стадион и започнаха по най-добрия възможен начин участието си в Шампионската лига. Два гола на Хари Кейн и един на Сон Хюн-Мин донесоха успеха на английския тим, а за гостите от Германия се разписа Андрий Ярмоленко.

Тотнъм беше спечелил само един от предишните си 4 европейски мача на "Уембли", но днес взе безценни 3 точки, които могат да се окажат от решаващо значение за крайното класиране. Тотнъм - Борусия (Дортмунд) 3:1
Мениджърът на "шпорите" Маурисио Почетино направи две промени в сравнение със състава, който започна при победата над Евертън през уикенда. Новото попълнение Серж Орие замени на десния фланг на защитата Киърън Трипиър, а Муса Дембеле зае мястото на Муса Сисоко в средата на терена. В центъра на отбраната действаха Дейвинсън Санчес Мина, Ян Вертонген и Тоби Алдервейрелд. В отсъствието на наказания Деле Али шанс да започне от първата минута получи Сон Хюн-Мин, а най-близо до тарана Хари Кейн действаше Кристиан Ериксен.

Борусия излезе с трима нападатели в лицето на Пиер-Емерик Обамеянг, Кристиан Пулишич и привлечения за заместник на Усман Дембеле Андрий Ярмоленко. В средата на терена титуляр бе Махмуд Дахуд, а в защитата стартираха други двама играчи, дошли в тима това лято - Йомер Топрак и Джереми Толян.Тотнъм - Борусия (Дортмунд) 3:1 Преди този мач дортмундци бяха в серия от 12 мача без загуба, като за последно опитаха вкуса на поражението през април. Германският тим обаче също имаше лоши спомени от "Уембли", където загуби финала в ШЛ от Байерн (Мюнхен) през 2013 година. "Жълто-черните" се срещнаха с Тотнъм и през сезон 2015/16 в Лига Европа, когато елиминираха "шпорите" с общ резултат 5:1.

Очакваното зрелище в Лондон се получи и още в първия четвърт час феновете видяха три гола. Тотнъм поведе в 4-ата минута с много красиво попадение на Сон Хюн-Мин, който влезе в наказателното поле, преодоля съперник и с кинжален удар не остави шансове на Роман Бюрки. В 11-ата минута Ярмоленко възстанови равенството с не по-малко атрактивен гол. Украинският национал отправи неспасяем фалцов изстрел, след който Юго Лорис само изгледа как топката влетява във вратата му. Тотнъм - Борусия (Дортмунд) 3:1
Радостта на гостите не продължи дълго, защото в 15-ата минута Хари Кейн отново изведе Тотнъм напред. Голмайсторът на лондончани се измъкна по левия фланг, макар че останаха съмнения за негово нарушение срещу футболист на Борусия. Реферът Джанлука Роки не спря играта, а Кейн изненада Бюрки от малък ъгъл. Вратарят определено не се намеси добре и носи вина за попадението.

Борусия беше по-добрият отбор почти през цялото полувреме и създаде няколко чисти положения, но не успя да реализира нито едн от тях. Най-близо до гола беше Пулишич след пас на Обамеянг, но американецът засече топката в аут. Малко преди почивката Пулишич преодоля Лорис, но голът му беше отменен заради засада на Обамеянг. Тотнъм - Борусия (Дортмунд) 3:1
Тотнъм се защитаваше и разчиташе на контраатаки. Те не бяха много, но винаги носеха опасност за вратата на Борусия. В 50-ата минута Сон Хюн-Мин се освободи в наказателното поле и стреля в далечния ъгъл, но топката мина малко над напречната греда. Малко след това Обамеянг с майсторски удар от въздуха опъна мрежата, но страничният съдия бе вдигнал флага за засада. Повторенията показаха, че нападателят е бил в редовна позиция.

В 60-ата минута Хари Кейн бе забравен на ъгъла на наказателното поле и прецизният му изстрел направи резултата 3:1. Треньорът на гостите Петер Бос смени Шинджи Кагава с Марио Гьотце и Борусия продължи да атакува с всички сили. Тотнъм обаче можеше да вкара 4-и гол след шут на Бен Дейвис и само добрата реакция на Бюрки спаси "жълто-черните". На другата врата Обамеянг пропусна да върне интригата, а в 71-ата минута Сон беше блокиран от Толян, в противен случай кореецът можеше окончателно да убие интригата. Тотнъм - Борусия (Дортмунд) 3:1
В края двубоят се изнерви, а във втората минута на добавеното време Тотнъм остана с човек по-малко. Червен картон получи Ян Вертонген, който удари в лицето Гьоце. Бранителят се опита да запази топката, но Роки прецени, че умишлено е посегнал към съперниковия играч и го изгони.

ТОТНЪМ - БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 3:1 (2:1)
1:0 С. Хюн-Мин (4)
1:1 А. Ярмоленко (11)
2:1 Х. Кейн (15)
3:1 Х. Кейн (60)