Испания не трепна и елиминира Турция насред Истанбул

Походът на Испания на ЕвроБаскет 2017 не бе спрян и от домакините от Турция. Защитаващите титлата си отпреди две години шампиони стъжниха повече от 9000 фенове по трибуните на “Синан Ердем Доум” в Истанбул, след като победиха любимците им със 73:56. Шумните турски привърженици не смутиха испанците, които продължиха напред към четвъртфиналите, записвайки шестия си пореден успех на турнира, след като спечелиха всичките си пет мача в груповата фаза.

Цялото първо полувреме премина изцяло под контрола на “Ла Роха”. Испанците бързо поведоха с 10:6 през първата част, получиха бонус, след като турците натрупаха пет отборни нарушения при оставащи четири минути през началния период, а след 10 минути игра край Босфора резултатът бе 19:10 за иберийците. През втората част Скариоло завъртя както състава си, така и тактиката си и в един момент заложи на зонова защита, а нещата очевидно се получаваха за възпитаниците му. Серхио Родригес смълча трибуните с важни две точки в последната секунда на едно от нападенията на страната си, а в средата на мач комфортната преднина все още бе налице и все още бе в полза на гостуващия тим - 33:25.

Турция заигра изключително агресивно през третата част и всяка защита на домакините бе на ръба на позволеното, но играчите на Уфук Саръджа продължиха да са в ролята на догонващи в резултата. Все пак Мелих Махмутоглу ги доближи на само три точки за 46:43 във финалните секунди на третата част, но Родригес отново взе нещата в свои ръце и наниза тройка със сирената на тази четвърт за 49:46. Оставащите 10 минути се оказаха и последни за турците на турнира, а шампионите на Европа пречупиха изцяло съперника си, за да спечелят, при това с доста добра разлика - 73:56.

Рики Рубио със своите 15 точки бе най-резултатен за Испания. Другият пойнт гард на “фуриите”, Серхио Родригес, вкара 11 точки и даде 9 асистенции, а Пау Гасол също вкара 11 точки. Брат му Марк добави 10, а Хуан Карлос Наваро вкара 8 точки за 18 минути.

Фуркан Коркмаз вкара 20 точки за Турция, като 12 от тях бяха отбелязани преди почивката. Мелих Махмутоглу остана с 10.

В четвъртфиналите Испания ще има за съперник Германия.