Сърбия спази традицията (видео)

Сърбия продължи традицията да стига поне до четвъртфинал на ЕвроБаскет и го стори за пети пореден и общо единадесети път след разпадането на Югославия. Воденият от легендата Саша Джорджевич тим поведе с добра преднина още от началото на осминафиналния сблъсък с Унгария в Истанбул и в крайна сметка го спечели с 86:78 (24:16, 24:25, 21:12, 17:25), за да си осигури среща с Италия в следващата фаза.

“Плавите” започнаха отлично и поведоха с 16:3, а след една четвърт преднината им отново бе добра - 24:16. Унгарците играехе много агресивно и правилно в защита срещу Богдан Богданович, но въпреки това сърбите намериха решение на този проблем, концентрирайки нападенито си в подкошието. Себераздаването на “маджарите” даде резултат и рано през втората част те се доближиха на само 4 точки за 35:31, но сърбите намериха начин да останат напред в резултата с 48:41 след едно полувреме.

За по-малко от четири минути през третата част разликата пак се върна в двуцифрено измерение - 58:45 след пробуждане от страна на Милан Мачван. След 30 минути Сърбия водеше с 16 точки и 69:53, въпреки че Золтан Перл даваше всичко от себе си Унгария да остане в мача и бе реализирал 16 точки до този момент.

Девет поредни унгарски точки дадоха началото на последната част, доближавайки ги на седем - 69:62. Сръбският отговор не закъсня с избухване на Бобан Марянович за 75:62, а въпреки всеотдайността на Унгария, късни изненади нямаше и победата бе за западните ни съседи - 86:78.

За пореден мач Богдан Богданович бе най-резултатен за Сърбия със 17 точки и 6 асистенции. Огнен Кузмич също вкара 17, но само 2 от тях бяха след почивката, а Бобан Марянович и Милан Мачван останаха с по 14. Владимир Лучич бе петият сърбин с поне 10 точки и завърши с 11 и 5 борби.

Золтан Перл вкара 22 точки, овладя 7 борби и подаде 4 асистенции за унгарците. Чаба Ференц вкара 4/6 от тройката и завърши с общо 15 точки, докато капитанът Адам Ханга бе далеч от най-доброто, на което е способен и вкара едва 1 точкиа при 0/7 стрелба от игра.