Латвия влетя в осмицата с гръм и трясък (видео)

Латвия затвърди впечатлението, че когато нападението на отбора върви на пълни обороти, нещата стават страшни за съперника. Балтийската република спечели осминафиналната среща с Черна гора със 100:68 (27:15, 26:22, 29:15, 18:16) и влетя с гръм и трясък в четвъртфиналите на ЕвроБаскет 2017, класирайки се за голямата осмица на континента за второ поредно първенство. Традицията от вчерашния ден бе спазена и днес, като този път само 718 зрители изгледаха първия мач за деня в “Синан Ердем Доум”, съдия на който бе българинът Мартин Хорозов.

Латвийците вкараха почти двойно повече от съперниците си в първата четвърт, след която водеха с 27:15. Кристапс Порзингис и съотборниците му успяха в 10 от 17 стрелби от игра (4/6 от тройката) и направиха 7 асистенции за същия период. Десетте минути преди почивката бяха по-равностойни и черногорците показаха повече идеи в атака, но в средата на срещата преднината на символичните домакини бе увеличена до 53:37. Третата четвърт сложи точка на всички спорове относно това кой ще продължи напред, а Латвия поведе с впечатляващите 30 точки след нейния край - 82:52, след което оборотите бяха намалени и от двата тима, за да се стигне до 100:68.

Янис Тима бе най-резултатен за победата с 21 точки и 6 асистенции. Порзингис добави 19 точки и 6 борби, а Янис Стрелниекс вкара 12 точки и даде 7 асистенции. Стрелбата от тройката на латвийските национали бе в стил “Голдън Стейт” и след 40 минути игра те завършиха с 60% успеваемост от разстояние - 15/25.

Боян Дублевич вкара 21 точки за Черна гора.