Германия дочака четвъртфинал след 10-годишна суша

Германия стигна до четвъртфинал на ЕвроБаскет за първи път от 2007 година насам за сметка на Франция след победа с 84:81 (10:19, 24:21, 21:16, 29:25) в осминафиналния сблъсък помежду им в Истанбул. Отпадането на “петлите” пък ги връща 20 години назад към ЕвроБаскет 1997, когато бе и последното им неучастие в Топ 8 на континента.

В “Синан Ердем Доум” в Истанбул феновете бяха с една идея повече отколкото на предходния двубой между Словения и Украйна. Тежката битка между германци и французи бе изгледана от малко над 1000 души, а комисар на срещата бе българката Елеонора Рангелова.

Франция несъмнено започна по-добре и дръпна с 10 точки за 4:14, като след първата четвърт преднината на играчите на Венсан Коле отново бе близо до двуцифрената - 10:19. Германия обаче започна да вкарва след “сухата” първа част и тръгна да обръща нещата в своята посока, като до почивката свали една трета от разликата и двата тима се прибраха в съблекалните при 34:40.

Денис Шрьодер се възстанови от слабото си начало (0/7 в стрелбата) и вкара 13 от 19 точки за своята страна в първите осем минути на второто полувреме, за да се стигне до равенсто - 53:53. След 30 минути германският обрат вече бе факт и Бундестима водеше с 56:55. Германците увеличиха разликата до 64:60 в самото начало на последната част, но пет безответни точки на “сините” ги върнаха начело - 64:65. Последваха нови поредни точки без отговор от съперника, този път германски и шест на брой за 70:65 и три оставащи минути. Еван Фурние направи опит да поведе съотборниците си на финален щурм и бе съвсем близо до целта, след като негова тройка свали дистанцията до един кош - 81:79 и 11.8 секунди преди финалната сирена. Немската машина обаче намери начин да не сдаде позициите си, за да спечели с 84:81.

Даниел Тейс вкара 22 точки за победителите, а Денис Шрьодер завърши с 21, 8 асистении и 11/11 от наказателната линия. Робин Бенцинг с 12 и Лука Щайгер с 10 допълниха фантастичната четворка с двуцифрен актив за четвъртфиналистите.

27 точки на Фурние не спасиха “петлите” днес. Капитанът Борис Диао напомни за най-добрите си дни с 15 точки, 9 борби и 5 аситенции за Франция, а Жофре Ловерн вкара 13 точки.