Борбен Винялес спечели полпозишън на "Мизано", Маркес падна отново

Единственият пилот на Yamaha в MotoGP този уикенд Маверик Винялес прояви характер и записа най-добрата обиколка в квалификацията преди утрешната Гран При на Сан Марино. Испанецът постигна това с последния си опит, побеждавайки лидера в класирането Андреа Довициозо от италианския тим на Ducati. Защитаващият титлата си Марк Маркес продължава да има проблемен уикенд и катастрофира за втори път. За нещастие това се случи точно в края на сесията и той не успя да направи последен опит на пистата. Така Марк сложи край на поредицата си от четири последователни полпозишъна и утре ще стартира от третата позиция.

За разлика от повечето квалификации от началото на сезона, този път силите в двете сесии бяха уравновесени. В първата квалификация най-бързи бяха Алваро Баутиста и Карел Ейбрахам със сателитните мотори на Ducati. В търсене на полпозишън стартираха всички  водещи състезатели като именно измежду тях бе и борбата в цялата сесия.

Хорхе Лоренсо, който неизменно печелеше първите стартови позиции на "Мизано" през последните три години, първи излезе на пистата. Четири минути след старта Винялес и Маркес започнаха да си разменят първото място, като Дани Педроса също се намеси за кратко в тяхната гонитба.

90 секунди преди края на квалификацията, след като машините бяха сменени, Довициозо направи брилянтна обиколка и излезе на първата позиция с 1:32.616 минути. Минута по-късно обаче Винялес показа характер и спечели полпозишъна в 13-ия кръг от календара на MotoGP с преднина от 0.162 секунди.

Кал Кръчлоу, който бе претърпял инцидент през седмицата, спечели четвърта стартова позиция, а Лоренсо, Зарко и Педроса останаха на следващите три места.

За последен път през 2010-а година обаче пилотът, стартирал от полпозишън – Дани Педроса - печели и състезанието до родния град на контузения Валентино Роси.

Състезанието на "Мизано" утре стартира в 15:00 часа българско време.