Кийс спря устремената към върха Свитолина, 4 американки на 1/4-финалите в Ню Йорк

Представителката на домакините от САЩ Мадисън Кийс е последната 1/4-финалистка на US Open 2017. Поставената под №15 в схемата американка елиминира след сериозна битка украинката Елина Свитолина и по този начин й попречи да се бори за първото място в световната ранглиста на този етап. Поставената под №4 Свитолина имаше реален шанс да оглави класацията на WTA след края на турнира в Ню Йорк, тъй като фаворитка №1 за първото място Гарбинье Мугуруса (Испания) бе спряна на 1/8-финалите от чехкинята Петра Квитова. Рано тази сутрин българско време обаче Свитолина загуби от Кийс с 6:7 (2), 6:1, 4:6. Така първата позиция е в ръцете на настоящата лидерка в ранглистата Каролина Плишкова. Чехкинята обаче трябва задължително да повтори постижението си от миналата година в “Голямата ябълка”, когато достигна до финала.

Що се отнася до Кийс, тя ще има за съперничка на 1/4-финалите естонската квалификантка Кая Канепи, а евентуално на полуфиналите я чака победителката от двубоя между Плишкова и друга американка - поставената под №20 Коко Вандевег.

Днес Кийс започна по-добре мача от украинската си съперничка и поведе с 3:0 в първия сет. Свитолина отговори с 2 поредни гейма, а малко след това навакса изостанаве от 2:4 и изравни за 4:4. Първата част трябваше да бъде решена в тайбрек, който се разви катастрофално за украинката. Кийс поведе с 5:0 и не пропусна да вземе оспорвания първи сет.

Във втората част Свитолина бе много по-добрата тенисистка на корта и след като поведе с 5:0, украинката изравни в резултата в сетовете с 6:1.

Решаващият трети сет премина при поделено надмощие, като Свитолина изглеждаше по-близо до победата, след като си извоюва преднина от 4:2. Украинката обаче не взе нито гейм повече до края на двубоя и Кийс зарадва американската публика, като стана четвъртата представителка на домакините на 1/4-финалите на US Open 2017. Останалите три нейни сънароднички, достигнали до фазата на последните осем са Винъс Уилямс, споменатата вече Коко Вандевег и Слоун Стивънс.