Словения излъга Гърция и продължава без загуба на Евробаскет 2017 (видео)

Отборът на Словения продължава да не познава вкуса на поражението от началото на Евробаскет 2017. Тази вечер възпитаниците на Игор Кокошков се наложиха над Гърция със 78:72 (23:13; 12:17; 17:28; 26:14) в дербито на група А, като вече имат баланс от 3:0, докато южните ни съседи имат 1 победа и 2 загуби.

Лука Дончич беше най-резултатен за победителите – 22 точки, а Горан Драгич и Клемен Препелич добавиха съответно по 20 и 16 точки.

Костас Слукас вкара 18 точки за гърците, Георгиос Принтезис се отличи с „дабъл-дабъл“ – 10 точки и 10 борби, а Никос Папас, Георгиос Папаянис завършиха с по 10 точки.

Словения започна отлично, като демонстрира добра организация в защита, а в нападение Драгич и Видмар бяха безпогрешни и дадоха аванс от 10:4 на тима си след по-малко от четири минути игра. Гърците взеха прекъсване, но и това не им помогна, като до края на периода съперниците им продължиха да диктуват събитията на терена и заслужено след 10 минути словенците бяха напред с 23:13.

Драгич получи почивка в началото на втория период, което се отрази негативно на играта на Словения, а под другия кош триото Папас-Принтезис-Борусис вкараха и Гърция се доближи на пет точки – 21:26. Щабът на словенците реагира бързо и върна Драгич на терена и резултатът бе мигновен, а разликата се покачи на девет – 30:21 при 4:21 минути до почиката. В оставащото време гърците бяха по-концентрирани и пак съкратиха изоставането си до само две точки, но буквално със сирената Дончич наниза тройка, с която даде пет точки преднина на Словения на почивката – 35:30.

Гърците стартираха много по-концентрирано второто полувреме и за по-малко от 60 секунди изоставането на южните ни съседи вече бе само една точка – 34:35, а след две неуспешни атаки и към двата коша, дойде ред на Папаянис също да се разпише и да изведе елините напред – 36:35. В тези минути баскетболистите на Словения определено не приличаха на себе си, като допуснаха поредица от елементарни грешки, а опитните баскетболисти в селекцията на Гърция се възползваха от този факт и влязоха в заключителните десет минути на двубоя с преднина от шест точки преднина – 58:52.

Словенците съкратиха три точки от изоставането си в началото на заключителния период – 57:60, но проблемите за символичните домакини станаха сериозни, след като Драгич извърши четвъртото ли лично нарушение и седна на пейката, за да бъде съхранен. Въпреки всички проблеми, баскетболистите на Словения успяваха да се задържат в позиция за обрат, а той бе реализиран 3:09 минути преди сирената, след като Дончич и Мурич отбелязаха за 69:66. В оставащото време гърците реагираха като ужилени и се хвърлиха да търсят обрат, но усилията им не бяха достатъчни и победата отиде при Словения – 78:72.

Словения – Гърция 78:72 (23:13; 12:17; 17:28; 26:14)

Словения: Рандълф 8, Драгич 20, Николич, Препелич 16, Мурич 6, Блазич, Видмар 6, Загорац, Димец, Канчар, Дончич 22

Гърция: Калатес 6, Борусис 9, Слукас 18, Папас 10, Папаянис 10, Принтезис 10, Папаниколау 4, Манцарис, Аграванис, Папапетру 5, Богрис