Може ли Тийм да е човекът, който ще направи пробив на US Open?

Въпреки че е шести поставен в основната схема на US Open, едва ли някой сериозно е считал Доминик Тийм за претендент за титлата. Австриецът е страшилище на клей, но на твърди кортове представянето му е посредствено и със сигурност не приляга на играч от топ 8 на световната ранглиста по тенис.

На “Мастърс”-а в Монреал той загуби още в първия си мач от Диего Шварцман, а после в Синсинати отпадна на четвъртфинал от ветерана Давид Ферер. През септември 2016 година той игра на финал в Метц (АТР250) на твърда настилка, а оттогава не е прескачал полуфинали на който и да е турнир на такъв тип кортове.

Съотношението му победи-загуби от Метц насам е 20 победи и 17 загуби, включително двете на US Open. За да намери място за четвърта поредна година в трети кръг в Ню Йорк Тийм трябваше да спаси три сет-бола при 6:4, 6:4, 4:6, 4:5, а в мача срещу Тейлър Фриц (когото впоследствие срази със 7:5 в оказалия се последен четвърти сет) също така австриецът отрази цели 16 от 18-те точки за пробив, които имаше противникът му.

Срещу Адриан Манарино в следващата фаза той ще се опита да изравни най-доброто си класиране в US Open - на осминафиналите - в битка с Адриан Манарино. При положение че Тийм е в доста по-лесната половина на схемата обаче е напълно реално да се мисли и за по-сериозен поход на австриеца. Препятствието му на осминафиналите обаче би било коварно - Хуан Мартин дел Потро или Роберто Баутиста Агут. После евентуално най-високопоставеният му възможен противник е десетият Джон Иснър, защото номер 8 в схемата Жо-Вилфред Цонга вече отпадна след поражение от Борна Чорич.