ВАЛЕНТИНА ГЕОРГИЕВА ГРАБНА ПРИЗА ЗА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ МАРТ СЛЕД ЗЛАТНИЯ МЕДАЛ В БАКУ

Финландия с драматична победа над Франция

Един от домакините на Евробаскет 2017 – Финландия започна с победа участието си в битката за титлата на Стария континент, след като се наложи над Франция с 86:84 (23:15; 9:18; 17:20; 23:19; 14:12) след продължение в двубой от група А.

Лаури Марканен вкара 22 точки за победителите, а Сасу Салин и Джералд Лий добавиха по 14 точки за успеха.

Еван Форние беше най-резултатен за „петлите“ – 25 точки, а Нандо Де Коло и Томас Уертел приключиха съответно с по 21 и 10 точки.

Баскетболистите на Финландия започнаха силно двубоя и след първите десет минути имаха преднина от осем точки – 23:15, но през втория период нападението им загуби остротата си, а под другия кош французите се възползваха максимално от шансовете си и на до края на полувремето Франция осъществи пълен обрат – 33:32.

Финландия си върна лидерската позиция още в началото на третата четвърт и се откъсна напред със седем точки – 40:33, но отговорът на „петлите“ не закъсня – Де Коло и Ловерн се развихриха и равенството бе възстановено – 44:44 точно в средата на частта. В оставащото време играта вървеше кош за кош, но в самия край Де Коло отново демонстрира класа и Франция поведе с 53:49 след 30 минути игра.

„Петлите“ затвърдиха превъзходството в тези минути с няколко отлични комбинации в началото на заключителните десет минути, с които поведоха със седем точки – 65:58. Щабът на Финландия направи няколко смени в опит да се намали разликата, като усилията им дадоха резултат и последния съдийски сигнал в редовното прозвуча при 72:72, което прати мача в продължение.

Допълнителните пет минути преминаха при размяна на надмощие, след като първо финландците успяха да поведат с пет точки – 84:79, но след това французите се активизираха и изравниха – 84:84 при 26 секунди до края.

Последва прекъсване за Финландия, като след подновяването на играта символичните гости изпълниха перфектно тактическите указания, а Уилсън отбеляза и донесе победата на тима си – 86:84.