Словения стартира Евробаскет 2017 с победа

Отборът на Словения стартира участието си на Евробаскет 2017 с победа, след като в първия двубой от програмата на турнира се наложи над Полша с 90:81 (24:22; 29:24; 21:12;16:23) в среща от група А в битката за короната на Стария континент.

Най-резултатен за победителите беше Горан Драгич с 30 точки, Гаспер Видмар и Лука Дончич добавиха по 11 точки за успеха.

Матеуш Понитка бе най-полезен за поляците и се отличи с „дабъл-дабъл“ – 22 точки и 13 борби.

Словенците спечелиха първата спорна топка, но след това пропиляха нападението си, а в ответната атака Чел отбеляза тройка и откри резултата в полза на Полша – 3:0. Отговорът на символичните домакини не закъсня – кош и фал на Драгич за 3:3, като в следващите минути играта вървеше кош за кош. Словения поведе за първи път в резултата след кош и фал на Дончич – 8:7, а след още няколко минути разликата се покачи нов рецитал на Дончич – 19:14 при 3:20 минути до края на периода. В оставащото време инициативата премина в ръцете на баскетболистите на Полша и това доведе до стопяване на разликата - 22:24 след първия период.

Втората четвърт започна отлично за Словения след тройки на Препелич и Канчар – 40:22. Щабът на поляците се принуди да вземе прекъсване, но и това не помогна, като след подновяването на играта резултатът в полза на символичните домакини вече стана двуцифрена – 34:22. Последваха силни минути за селекцията на Полша, като символичните домакини се възползваха от пропуските в защита на съперника и разликата отново бе стопена – 46:49, но в оставащите осем секунди до края на полувремето Дончич и Драгич бяха точни от линията за наказателни удари и почивката дойде при 53:46 в полза на Словения.

Словенците стартираха второто полувреме на високи обороти и след серия от 6:0 преднината им отново стана двуцифрена – 59:46 след само 63 секунди от третата четвърт. Селекционерът на Полша бе принуден бързо да използва ново прекъсване, но и това не помогна, а пасивът на тима му продължи да се покачва и достигна до 21 точки – 51:72 при 2:52 минути до края на периода. В оставащото време Драгич и компания намалиха оборотите и отстъпиха инициативата, но това не доведе до драматични промени и след 30 минути игра Словения водеше със 74:68.

Въпреки сериозната разлика, поляците не се предадоха, като още в първите пет минути на последната четвърт успяха да намалят изоставането си до 13 точки - 68:81 и интригата започна бавно да се завръща. 5:05 минути преди последния съдийски сигнал бе ред на щаба на Словения да вземе прекъсване, но след подновяването на играта Полша продължи да доминира, а разликата се стопи до седем точки – 79:86 при 1:52 минути до края. Игор Кокошков взе второто си прекъсване в рамките само на няколко минути, като този път наставленията му бяха чути и до края словенците не допуснаха повече изненади и се поздравиха с крайния успех – 90:81.

Словения – Плоша 90:81 (24:22; 29:24; 21:12; 16:23)

Словения: Г.Драгич, Препелич, Мурич, Видмар, Дончич (Рандълф, Ребек, Николич, Блажич, Загорац, Димец, Канчар)

Полша: Чел, Понитка, Важински, Кошарек, Карновски (Соколовски, Слотър, Кулиг, Заможски, Гиело, Гружечки, Хриченюк)