Два гола от ъглови удари осигуриха победа на Бешикташ в дербито с Бурсаспор

Бешикташ постигна втора победа от началото на сезона в турския футболен шампионат Сюпер лиг . Шампионите спечелиха дербито срещу Бурсаспор с 2:1 и зарадваха своите фенове на “Водафоун Арена” в Истанбул. “Орлите” удължиха победната серия срещу един от своите големите съперници на 9 поредни мача от 2013 година насам.

Домакините поведоха още в 18-ата минута. Атиба Хътчинсън отклони топката след центриране на Куарешма от ъглов удар, а на втора греда връхлетя Душко Тошич. 32-годишният сръбски защитник отбеляза първия си гол за сезона и едва трети с екипа на Бешикташ в кариерата си.

Гостите от Бурса, които стартираха с победа и загуба в първите два кръга, съумяха бързо да изравнят резултата. Точен в 23-ата минута бе конгоанският нападател Дзон Деларж. Той се разписа на празна врата след подаване на румънеца Богдан Станку, възползвал се от щастлив рикошет в центъра на терена, който позволи организирането на опасна атака от тима на френския специалист Пол Льо Гуен.

До края на първото полувреме нападателят на домакините Ченк Тосун удари напречната греда, а далечни изстрели на съотборниците му Талиска и Хътчинсън не затрудниха вратаря на гостите Текин.

“Черно-белите” доминираха и в началото на втората част, а в 64-ата минута напълно логично отново взеха аванс. Хътчинстън бе най-съобразителен в наказателното поле след ново подаване от корнер, изпращайки топката във вратата от доста малък ъгъл.

Попадението се оказа последно в срещата, осигурявайки успех на “орлите” в един от най-големите сблъсъци през сезона.

Бешикташ се изкачи до второ място във временното класиране с актив от 7 точки - 2 по-малко от перфектния лидер Галатасарай. Бурсаспор остава на 11-та позиция.

Съперничеството между Бешикташ и Бурсаспор се превърна в истинска вражда през 2004 година. Причината - Бешикташ страдаше от слаби резултати в първенството, а в последния кръг на кампанията допусна съмнително лека загуба с 0:1 от борещия се за оцеляване Ризеспор.

Именно този резултат означаваше, че Бурсаспор изпада. Ръководството и феновете на тима обвиниха Бешикташ в неспортсменско поведение, а случилото се доведе до тежки сблъсъци между привърженици на двата клуба, след като Бурса се върна в елита. Турската федерация наложи забрана на мачовете между тези два отбора да има гостуващи агитки, но преди един от двубоите в Бурса, фенове на домакините атакуваха автобуса на Бешикташ, който не стигна до стадиона, а мачът не се състоя.