Явор Пешлеевски - финалист на Световното първенство по модерен петобой

Най-добрият ни състезател при младежите Явор Пешлеевски постигна феноменален успех на провелата се на 24 август квалификация на Световното първенство за мъже в Кайро, като се класира за финала на първенството. За да се определят 36-ата най-добри петобойци на планетата, състезанието има предварителен квалификационен кръг. Всички участници се разпределят в 3 квалификационни групи, от които във финала се класират първите 10 атлети от всяка група (общо 30) и още 6 - по точки. Петобойците се състезават в 3 дисциплини - плуване на 200 м св. стил, фехтовка - всеки срещу всеки и комбинирана дисциплина 4х800 метра бягане с 4 стрелкови серии. Във финала към изброените дисциплини се добавя и конната езда.

Пешлеевски започна деня с Плуване (2’13”) и много силен резултат във фехтовката (14 победи и 10 загуби). След първите две дисципини софиянецът беше на 13-о място във временното класиране. Перфектно бягане и стелба му подсигуриха мястото сред финалистите. Явор Пешлеевски се класира на 11-о място във своята квалификационна група с общо 1038 точки (равни точки със състезателя от Франция на 10-а позиция).
На Световното първенство в египетската столица участваха и други двама българи - Димитър Кръстанов и Тодор Михалев. Те останаха извън финалисите, класирайки се съответно на 40-о и 65-о място в крайното класиране.
Финалът за мъжете ще се проведе на 26 август, след женската квалификация (25 Август), където няма български участнички.
Припомняме, че Пешлеевски записа няколко много силни резултата за българския модерен петобой през тази година, сред които 5-о място индивидуално и 4-о място в щафетата (с Тодор Михалев) на Европейското първенство за младежи, както и 6-о място в щафетата на Световното за мъже (с Тодор Михалев).