Фюксе (Берлин) оцеля в драма, фаворитите продължават напред на Супер Глоуб

Четирите основни фаворита се класираха за полуфиналите на световното клубно първенство по хандбал за мъже - Супер Глоуб. Надпреварата се провежда в Катар за осма поредна година и общо за девети път от 11 издания. В нея участват осем отбора - най-добрите от всички континенти, с изключение на шампионите на Азия и Африка, поради дипломатическата криза в Персийския залив.

В първия ден от турнира, който се провежда във формат с директни елиминации, трите представителя на Европа продължиха към следващата фаза, както и домакините от Ал Сад.

В последната среща за деня катарският тим надигра с 33:25 гола най-добрият тим в зона Океания - Сидни Юнивърсити. Домакините спечелиха без затруднения, повеждайки с 14:11 още след първата част.

На полуфиналите в събота Ал Сад ще срещне носителя на трофея от последните две години - Фюксе (Берлин). Германският тим имаше неочаквано тежък двубой срещу бразилския Пиниейрос, въпреки че на почивката взе аванс от 16:14. Шампионът на Южна Америка започна страхотно през второто полувреме и дори успя да поведе в резултата, но в заключителните минути класата на Фюксе си каза думата за крайното 33:31.

Другите два европейски тима изиграха далеч по-леки срещи на четвъртфиналите. Сензационният победител в Шампионската лига - Вардар (Скопие), победи Нафт Гахсаран с 30:22. Иранският тим е финалист от клубния шампионат на Азия, но участва в Супер Глоуб, тъй като шампионът Ал-Ноор е от Саудитска Арабия, която прекъсна дипломатическите си отношения с Катар.

Същата е причината и за неучастието на африканския първенец - египетският Ал Ахли (Кайро). Вместо този тим, в Катар бе изпратен отборът на Есперанс (Тунис).

Африканците претърпяха тежък разгром с 24:42 гола от 9-кратния европейски клубен шампион Барселона.

На полуфиналите в събота каталунците ще спорят с Вардар в повторение на полуфиналния им двубой от Шампионската лига. В началото на юни македонците спечелиха с 26:25 в зала "Ланксес Арена" в Кьолн, преди да победят Пари Сен Жермен в битката за трофея.

Четвъртфинали, Супер Глоуб (Доха, Катар)