Григор Димитров най-накрая намери "криптонита" на Дел Потро

Григор Димитров за първи път в кариерата си (от шестия опит) победи Хуан Мартин дел Потро, след като го подчини с 6:3, 7:5 по пътя си към четвъртфиналите на тенис турнира от сериите “Мастърс” в Синсинати. Хасковлията прекрати серия от пет поражения от аржентинеца в предишните им сблъсъци, но в американския град успя да наложи преимуществото си и най-вече да се възползва от пропуските в представянето на съперника.

Следващият опонент на Димитров ще бъде победителят от двойката Карен Хачанов и Юичи Сугита. Ако премине и през него, Григор ще изравни класирането си от миналата година, когато игра полуфинал, а в тази фаза евентуално ще го очаква Джон Иснър, Франсес Тиафо, Николоз Басилашвили и Джаред Доналдсън.

Мачът започна много по-добре за Григор, който бързо спечели първия си сервис-гейм и после стигна до три шанса за пробив, след като форхендите на Дел Потро не влизаха, а на мрежата българинът бе пълен господар. Така се стигна до ранен аванс от 2:0 за хасковлията, но когато трябваше да го затвърди изпадна в беда при 0-30, защото първият му сервис не влизаше. Хубавото бе, че Дел Потро не бе ефективен с форхенда си, а Димитров отново умело залагаше на дефанзивния си бекхенд-слайс, за да намалява темпото. Въпреки двете двойни грешки, Григор затвърди брейка си с ас и поведе с 3:0 след 11 минути игра.

В следващите минути геймовете биваха доминирани от сервиращите, като Димитров отново правеше добри излизания на мрежата, с които постави съперника под напрежение да изпълнява начален удар за оставане в сета при 5:2. Деветата и десетата непредизвикана грешка на Дел Потро доведоха въпросния осми гейм до дюс, но все пак аржентинецът оцеля. Григор отново изпадна в неприятната ситуация при 0-30, но с ас и още един печеливш сервис се измъкна, като впоследствие обаче допусна грешка и осигури брейк-бол на аржентинеца. В крайна сметка Димитров преодоля напрегнатия момент и спечели за трети път в кариерата си сет срещу този опонент - 6:3 за точно 40 минути игра.

За разлика от първия сет обаче, вторият започна по-успешно за аржентинеца, който направи ранен пробив за 2:0, като грешките му се намалиха, а уинърите от форхенд се увеличиха. В същото време пък Григор на няколко пъти взе грешното решение да играе именно от "форхенд страната" на противника си и в комбинация с влизащ само 63% първи сервис се стигна до брейка. Димитров стигна до аванс 0-30 в следващия гейм, но с доста усилия Дел Потро успя да се спаси и да се отърси от напрежението. За щастие, Григор върна пробива за 3:4, и то дори без да играе най-добрия си тенис, но и сбърканите от Дел Потро топки спомогнаха.

Двамата не предлагаха отигравания на извънземно ниво, но в десетия гейм се постараха да зарадват зрителите с качествени разигравания. Дел Потро дори стигна до точка за пробив (сет-бол) след чудесна размяна на удари на мрежата, но Григор я отрази, а в дюса мрежата помогна на аржентинеца да се добере до втори сет-бол. Хасковлията рискува с мощен втори сервис и спаси и него, след това и трети, а с осмия си ас се добра до равенство 5:5. Сервисът съвсем предаде Дел Потро в следващите минути и без да полага неимоверни усилия Григор стигна до 15-40 в своя полза, само че по ирония на съдбата точно със силни начални удари аржентинецът ги отрази. От третия си шанс вече Димитров се възползва с бекхенд-уинър по правата и поведе с 6:5, a след това затвърди и спечели мача 1 час и 40 минути.