Ето кои държави взеха най-много медали в Лондон, "сушата" за България продължава вече 10 години

САЩ спечелиха класирането по медали на Световното първенство по лека атлетика в Лондон. Американците завоюваха 30 отличия, от които 10 златни, 11 сребърни и 9 бронзови. Състезателите на Кения останаха на втора позиция в подреждането с 5 титли, 2 сребърни и 4 бронзови медала. Тимът на ЮАР е на трето място с 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови, а Франция зае четвърта позиция с 3 златни и 2 бронзови отличия. Атлети от 24 държави стигнаха до титли, а медали заслужиха състезатели от 38 страни.

Състезателите от България, които участваха в Лондон, не успяха да стигнат до почетната стълбична на пето поредно Световно първенство по лека атлетика, като последното отличие за страната извоюва Даниела Йорданова в бягането на 1500 метра в Осака 2007.

Най-напред от българите в британската столица се класира олимпийската вицешампионка на скок височина Мирела Демирева, която се нареди седма.  Тихомир Иванов също се представи добре на скок височина с личен рекорд в квалификациите от 231 сантиметра, но впоследствие се контузи минути преди финала и в него се отказа след един неуспешен опит.  Ивет Лалова пък остана девета в спринта на 200 метра, като 11 стотни от секундата я лишиха от място на финала в дисциплината.