Левски стартира ударно при Роси, Яблонски и Буш носят трите точки срещу Дунав (видео+галерия)

26-кратният шампион на България Левски стартира ударно представянето си при новия старши треньор на тима Делио Роси. В предпоследен двубой от 5-ия кръг на Първа професионална лига “сините” победиха с 2:0 Дунав (Русе), като това е най-малкото, с което сензацията в миналогодишното издание на елитния шампионат се измъкна от столицата. След вяло и безлично първо полувреме, в което си личеше напрежението в редиците на домакините, момчетата на италианския специалист започнаха вихрено втората част и при малко повече късмет можеше да се поздравят с до далеч по-изразителен успех след последния съдийски сигнал на Волен Чинков.

Попаденията на “Герена” реализираха защитникът Давид Яблонски, който отбеляза изключително красив гол в 69-ата минута, и резервата Сержиу Буш, който наказа в последните секунди иначе перфектния през целия мач Станислав Антонов. Вратарят на Дунав обра овациите, след като сътвори няколко невероятни спасявания и дори си заслужи похвалите след края на срещата на другия най-добър на терена - Габриел Обертан. Французинът показа огромно желание и на няколко пъти демонстрира огромната си класа, благодарение на която бе част от Манчестър Юнайтед и Нюкасъл, но така и не успя да открие головата си сметка със синята фланелка.

С успеха на домашна сцена Левски събра 7 точки в актива си и се изкачи до петата позиция във временното класиране, на четири зад лидера Черно море. “Сините” обаче са с мач по-малко, тъй като двубоят им от първия кръг с Лудогорец бе отложен. Дунав пък остава на девето място с 5 точки на сметката си. В следващия кръг столичният гранд гостува на Пирин (Благоевград), а тимът от Русе приема у дома шампиона Лудогорец на Херо.
Левски - Дунав Двубоят на “Герена” започна със засилен натиск на домакините, които поставиха под сериозно напрежение момчетата на Веселин Великов. Делио Роси явно бе дал команда “пълен напред”, тъй като още с първия съдийски сигнал на Волен Чинков “сините” се втурнаха яростно в атака. Първият изстрел по посока вратата на Станислав Антонов пък дойде в 5-ата минута и бе дело на Жуниор Мапуку. Чернокожият нападател отправи силен удар от ъгъла на наказателното поле и макар позицията му да бе неудобна, успя максимално да затрудни стража на “драконите”. Антонов първоначално не се намеси убедително, но след това успя веднага да улови топката.

Секунди по-късно дойде и първият шут по посока вратата на “синия” капитан Божидар Митрев. Отправи го Красимир Станоев, който по ирония на съдбата трябваше принудително да напусне терена след по-малко от четвърт час игра. Бившият младежки национал отстъпи мястото си на Тейнур Марем, като останаха съмнения, че се е контузил изключително тежко. В 19-ата минута пък бе сътворена и най-красивата атака от началото на двубоя. Васил Шопов намери по чудесен начин Бранимир Костадинов, който “литна” Давид Яблонски и стреля. Опитният бранител обаче, макар и от легнало положение, успя да протегне крак и да парира изстрела. След рикошета топката попадна в Мирослав Будинов, чийто удар обаче също срещна тялото на играч в синьо и излезе в ъглов.
Левски - Дунав
В следващите повече от 20 минути Левски имаше териториално превъзходство и владееше инициативата, но до реална ситуация за гол така и не успя да стигне. В самия край на първата част завърналият се на “Герена” Васил Панайотов сътвори невероятен пропуск. Доскорошният футболист на Стал (Миелец) се озова очи в очи със Станислав Антонов и стреля силно, вратарят на Дунав реагира чудесно и с върха на пръстите си успя да изчисти в ъглов удар. При техничния пас на Вутов към Панайотов обаче останаха сериозни съмнения, че последният бе в положения на засада, а повторенията ясно ги потвърдиха. Нещо повече, 27-годишният полузащитник бе близо два метра зад защитата на “драконите” и решението на Николай Георгиев да не маркира нарушението провокира гнева на футболистите на Веселин Великов.
Втората част започна с нова съдийска грешка, този път в ущърб на Левски, след като бе маркирана несъществуваща засада на Роман Прохазка, който бе изведен технично зад отбраната на гостите от Габриел Обертан. Миг след това дойде първата чудесна възможност за Левски след почивката, сътворена от френската перла в лятната селекция. Габриел укроти елегантно една топка отдясно, напредна леко и стреля силно. За негов малшанс обаче тя премина на сантриметри встрани от вратата. В следващите минути ситуацията за Дунав стана изключително тежка, тъй като 26-кратният шампион на България затегна обръча пред Антонов. Милчев, Попадийн и самият Антонов за кой ли път обаче не допуснаха топката да мине голлинията.

В 62-ата минута сензацията в миналогодишното издание на Първа лига стигна до най-чистата си ситуация за гол, за съжаление на старши треньора Веселин Великов обаче пропиляна от капитана Диян Димов. “Драконите” организираха бърза атака по дясното крило, Будинов центрира в наказателното поле, където топката стигна до непокрития Димов. Лидерът на тима от Малката Виена намери в движение топката и стреля от точката за изпълнение на дузпа, но я прати извън очертанията на вратата. По всички закони на футбола именно след фрапантния пропуск на Димов тимът на Левски успя да реализира и открие резултата. Роман Прохазка изпълни пряк свободен удар отляво и центрира в наказателното поле, където Яблонски се измъкна зад защита на русенци и с много техничен и майсторски удар с десния крак прати неспасяемо топката в мрежата зад Антонов.
В 79-ата минута Левски можеше да сложи точка на спора и предсрочно да си осигури трите точки, но със сериозен пропуск се отличи един от най-активните и добри играчи в редиците на Делио Роси - Обертан. С много тънък и техничен пас на Сержиу Буш зад защитник в светлосиньо бившият футболист на Манчестър Юнайтед бе изведен на чудесна стрелкова позиция. Блестящият в този мач Станислав Антонов обаче за пореден път не позволи обаче топката да се озове зад гърба му. Три минути по-късно самият Буш имаше възможност да се разпише, но ударът му не намери очертанията на вратата. В 83-ата минута Антонов отново отчая звездния трансфер на Левски, който получи страхотен пас от Антонио Вутов и от непосредствена близост, фронтално срещу вратата стреля силно, но вратарят на Дунав отново се намеси феноменално и спаси.

За съжаление, точно тогава, когато най-малко бе нужно и се очакваше, перфектният до момента страж на “драконите” допусна ужасяваща грешка и позволи на Сержиу Буш да подпечата трите точки за “сините”. Един наглед безобиден удар на Жорди Гомес в последната минута хвана неподготвен Антонов на голлинията, вратарят плонжира, но не успя да улови топката, изпусна я и за румънския голмайстор не бе проблем от по-малко от метър да я прати в опразнената врата.
Левски - Дунав Левски - Дунав 2:0