"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Арсенал пак победи Челси на "Уембли" и стартира с трофей (видео)

Арсенал стартира новия сезон с трофей, след като спечели "Къмюнити шийлд" след победа над Челси след изпълнение на дузпи. Носителят на Купата на Англия и шампионът си вкараха по един гол в редовното време, като Виктор Моузес (46') откри резултата, а Сеад Коласинак (82') изравни. Непосредствено преди изравнителното попадение Челси остана с човек по-малко, след като Педро Родригес получи директен червен картон. При дузпите Арсенал победи с 4:1. Точни за "топчиите" бяха Тио Уолкот, Начо Монреал, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Оливие Жиру. Единствено Гари Кейхил реализира от бялата точка за Челси. Тибо Куртоа и Алваро Мората пропуснаха, като решението стражът да изпълни втората дузпа за шампионите бе доста странно.

Преди 71 дена "артилеристите" надделяха над същия съперник с 2:1 във финала за ФА Къп.

За четвърти пореден сезон трофеят "Къмюнити шийлд" неизменно е печелен от носителя на Купата на Англия.

Големият отсъстващ в титулярния състав на Арсен Венгер беше Алексис Санчес, който поднови тренировки във вторник. Чилиецът изобщо не попадна в групата на "топчиите" за днешния мач. Същото важеше и за Месут Йозил. Новото рекордно попълнение на Арсенал Александре Лаказет водеше атаката, като зад гърба му действаха Даниел Уелбек и Алекс Иуоби.

Еден Азар и Тиемуе Бакайоко пропуснаха двубоя за шампионите. Диего Коща също остана извън плановете, като нападателят чака трансфер в най-скоро време. Новите попълнения Антонио Рюдигер и Алваро Мората бяха на скамейката за началото. Миши Батшуай започна на върха на атаката на Челси. Арсенал вдигна "Къмюнити шийлд"

"Топчиите" стартираха по-активно и в седмата минута бяха много близо до гола, след като Иуоби проби добре до аутлинията и потърси Лаказет, но топката рикошира в тялото на нападателя, който не успя да я насочи към вратата. Минута след това Арсенал създаде нова опасност - Уелбек засече с глава дълбоко центриране на Джака, но Куртоа улови без проблеми. В 22-рата минута играчите на Арсен Венгер организираха много добра атака, която завърши с техничен удар на Лаказет, но за негов малшанс топката рикошира в дясната греда на вратата на Куртоа. 1/4 час пред края на първата част капитанът на Арсенал Пер Мертезакер напусна принудително терена, след като бе ударен с лакът от Гари Кейхил и получи тежка аркада. На негово място се появи новото попълнение Сеад Коласинак. В 35-ата минута Педро отправи силен удар с левия крак, но Чех боксира умело. В самият край на първото полувреме Иуоби показа добра техника в наказателното поле на съперника, но ударът му бе слаб и топката попадна право в ръцете на Куртоа.Арсенал вдигна "Къмюнити шийлд"

Челси започна ударно второто полувреме. Джака изчисти балонно след един корнер пред вратата на Чех, Кейхил се пребори за топката, която продължи към Моузес. Нигериецът преодоля отблизо стража на Арсенал, давайки аванс на шампионите.

След попадението двубоят се отвори още повече. Елнени бе близо до изравнително попадение, след като насочи топката под гредата с нещо средно между удар и центриране, но Куртоа се намеси добре.

1/4 час преди края в игра за Челси се появи Алваро Мората, който замени Батшуай.

В 76-ата минута Джака отправи страхотен изстрел от далечна дистанция, но Куртоа се разтегна максимално и изби.Арсенал вдигна "Къмюнити шийлд"

Девет минути преди края Челси остана с човек по-малко, след като Педро получи директен червен картон за грубо влизане в гръб на Елнени. Арсенал се възползва моментално и изравни резултата от последвалия свободен удар. Джака центрира в наказателното поле, а Коласинак се извиси и засече с глава - 1:1.

В добавеното време Мората бе много близо до дебютен гол с екипа на Челси, след като засече с глава центриране на Фабрегас, но топката премина встрани.

В крайна сметка редовното време завърши при този резултат, което означаваше, че победителят трябваше да бъде определен след дузпи, които бяха изпълнени по системата ABBA.Арсенал вдигна "Къмюнити шийлд"

Гари Кейхил откри головата сметка при наказателните удари. Тио Уолкот изравни. Начо Монреал вкара втората от поредицата дузпи за Арсенал. Изненадващо вторият 11-метров наказателен удар за Челси бе изпълнен от Тибо Куртоа, който стреля високо над вратата. Мората също не бе точен от бялата точка. Алекс Окслейд-Чембърлейн направи 3:1, а Оливие Жиру оформи крайното 4:1 и донесе трофея на Арсенал.

Арсенал (3-4-2-1): Чех; Холдинг, Мертезакер (33'-Коласинак), Монреал; Белерин, Елнени, Джака, Окслейд-Чембърлейн; Уелбек (88'-Р. Нелсън), Иуоби (66'-Уолкот); Лаказет (66'-Жиру)

Челси (3-4-3): Куртоа; Аспиликуета, Луис, Кейхил; Моузес, Фабрегас, Канте, Алонсо (79'-Рюдигер); Вилиан (83'-Мусонда), Батшуай (74'-Мората), Педро