Финландия разгроми Норвегия със 7:0, Чехия измъкна успех с дузпи над Швейцария

Финландия демонстрира огромен апетит за голове и размаза Норвегия със 7:0 (2:0, 4:0, 1:0), за да оглави група В на Световното първенство по хокей на лед с пълен актив от три мача.

В другата късна среща от група А Чехия успя да се наложи с 5:4 след дузпи над Швейцария. В същата група по-рано Словакия се върна към победите след две поражения и надви с 4:2 Австрия.

На пързалката в Хернинг финландците нямаха никакви проблеми и поведоха още в 4:03 минута чрез Вели-Мати Савинайнен, който вкара четвъртия си гол в първенството. Само след три минути и 10 секунди защитникът Марко Антила наказа грешка в защитата на норвежците и удвои.

Минута след началото на втората част Теуво Теравайнен покачи на 3:0 след атака на Микаел Гранлунд и Мика Койвисто. Каспери Капанен наниза четвъртия гол в мача, а при числено превъзходство Маркус Нутивара увеличи аванса на 5:0. Последните два гола в мача бяха дело на Микаел Гранлунд и Саку Маеналанен.

"Ние искахме да пресираме високо от самото начало на мача, за да видим дали тази тактика би ни донесна успех по-нататък, обясни Гранлунд, след като финландците имат 9 точки, водят с 1 пред САЩ и с 2 пред Канада.

Центърът Михал Репик вкара единствената дузпа за Чехия срещу Швейцария и така оформи крайното 5:4. Швейцарците имат 6 точки, на 3 след Русия в групата, а Чехия и Словакия вече са с по 4.

Двата отбора постоянно се гонеха в резултата и до първата почивка беше 1:1. Нино Нийдеррайтер откри за Кръстоносците с първия от двата си гола в мача, а Доминик Кубалик изравни в 16:21 минута.

Във втората част паднаха невероятните шест гола, като Швейцария поведе първо с 3:1, след това с 4:2, но не успя да удължи преднината си. В 34:26 минута Михал Репик изравни за 4:4, а след това вкара и победната дузпа.