Локомотив (Москва) пропусна първия мачбол, интригата за титлата е жива (видео)

Лидерът в руската Премиер лига Локомотив (Москва) не се възползва от шанса си да стане шампион предсрочно. Тимът на Юрий Сьомин загуби с 0:2 гостуването си на Краснодар и вече има само 4 точки аванс пред действащия първенец Спартак (Москва). Фьодор Смолов вкара и двата гола за Краснодар, който е 5-и в класирането, но с равен брой точки със Зенит и само на две след ЦСКА (Москва).

Смолов откри резултата от дузпа в 67-ата минута, а секунди по-късно наказа недоразумение в защитата на гостите и покачи на 2:0. Локомотив игра много слабо и феновете с право се тревожат, че дълго чаканата титла може да се изплъзне. "Жeлезничарите" спечелиха само точка в последните си 3 мача, а освен това имат най-тежка програма в оставащите два кръга.

Фенове на столичния тим се бяха събрали пред огромна видеостена в Москва в очакване любимците им да си гарантират златните медали, но останаха разочаровани.

Локомотив играеше за титлата, но Краснодар също нямаше право на грешка. Всеки резултат, различен от победа, щеше да сложи край на амбициите на "биковете" да се преборят за участие в Шампионската лига. През есента Локо се наложи над южняците с 2:0 и днес Краснодар се надяваше да вземе реванш.

Олег Шатов и Торнике Окриашвили отсъстваха заради контузии за домакините. 34-годишният временен треньор Мурад Мусаев обаче имаше на разположение звездата Фьодор Смолов, който изтърпя наказание. Вандерсон и Виктор Клаесон атакуваха по фланговете за "гражданите", а тримата в средата на терена бяха Сергей Петров, Маурисио Перейра и Юрий Газинский.

За Локомотив изненадващо на върха на атаката започна Ари, който играе в тима под наем именно от Краснодар. Джеферсън Фарфан и братята Миранчук помагаха на бразилеца, а в центъра на защитата Соломон Кверквелия замени контуения капитан Ведран Чорлука.

Подканяни от феновете по трибуните, домакините стартираха много агресивно и в първите минути изцяло доминираха. Крайните бранители на Краснодар не пропускаха да се включват в атаките и това също създаваше проблеми на "железничарите", които действаха в характерния си дефанзивен стил.

Първият сериозен удар към една от вратите отправи Смолов, но топката излезе в аут. В 18-ата минута много коварен изстрел отправи Перейра и гостите извадиха късмет, че той мина на сантиметри от целта. Локо опита няколко контри, но без да стигне до голово положение.

До почивката често се случваше домакините даотнемат топката в средата на терена и дори да имат числено предимство, но след това да сгрешат при последния пас. Най-чистото положение през първите 45 минути се откри пред Фьодор Смолов, който получи добро подаване от Вандерсон, но стреля твърде слабо.

Второто полувреме започна идентично. Краснодар атакуваше, но не намираше начин да изведе човек на чиста позиция. А в същото време, контрите на Локомотив ставаха все по-опасни. В 59-ата минута Антон Миранчук се освободи около границата на наказателното поле и стреля технично, а топката се отби от напречната греда.

В 66-ата минута Сергей Петров се отскубна от Алексей Миранчук и той го дръпна в пеналта. Реферът Михаил Вилков посочи бялата точка, а пред Смолов се откри шанс да прекъсне головата си суша от два месеца. Руският национал показа здрави нерви и заби топката под сглобката - 1:0.

Веднага след центъра "биковете" откраднаха топката и след грешка на Неманя Пейчинович, Смолов излезе очи в очи с Гилерме. Вратарят отрази първия удар, но при добавката Смолов опъна мрежата от малък ъгъл и вкара 14-ия си гол през сезона, с който настигна водача в листата на стрелците Куинси Промес.

Сьомин потърси промяна с пускането на Мануел Фернандеш вместо Дмитрий Тарасов, но неговият отбор тотално рухна и в оставащите минути беше цяло чудо, че избегна още по-тежко поражение. Смолов можеше да направи хеттрик, но прехвърлящият му удар излезе в аут.

Още в следващия кръг Локо приема в Зенит в двубой, който ще е решителен и за двата тима. Питерци са длъжни да победят, в противен случай със сигурност няма да финишират в топ 3 и ще пропуснат Шампионската лига. Сезонът за "железничарите" ще завърши с гостуване на Арсенал (Тула), който има навика да препъва фаворитите.

На Краснодар предстоят гостуване на изпадналия СКА-Хабаровск и домакинство на Рубин. Ако вземат 6 точки от тези мачове, "биковете" могат да разчитат на грешки на преките си конкуренти, за да попаднат в челната тройка.