Докато е на парчета, Барса постигна впечатляващ рекорд (видео+галерия)

Отборът на Барселона направи нова голяма крачка към титлата в Примера след победа с 2:1 срещу Валенсия в среща от 32-ия кръг, играна пред 69 544 зрители на "Камп Ноу". "Бяло-черните" валенсианци изпуснаха немалко изгодни положения и не успяха да се възползват от разсеяната игра в защита на своя съперник. В същото време "синьо-червените" показаха ефективност в нападение и реализираха чрез Луис Суарес (15) и Самюел Юмтити (51). Все пак Даниел Парехо вкара за гостите в 87-ата минута от дузпа. Барса регистрира 39-и последователен шампионатен мач без поражение, с което беше задминат рекорда на Реал Сосиедад от 38 срещи. "Лос кулес" временно дръпнаха с 14 точки пред Атлетико Мадрид и с 18 пред Реал Мадрид.

Суарес и Лионел Меси атакуваха в предни позиции, подкрепяни от Филипе Коутиньо и Андрес Иниеста. Паулиньо влезе на мястото на Иван Ракитич. Марселино подреди 4-4-2 със Санти Мина и Родриго Морено в атака.

"Прилепите" стъпиха по-уверено на терена и първи организираха добра акция. В четвъртата минута Гонсало Гедеш отправи хубав фалцов изстрел от 21 метра, но Марк-Андре тер Стеген успя да избие с една ръка. В шестата Андрес Иниеста проби до аутлинията и извади кълбото за непокрития Луис Суарес, който понечи да шутира без забавяне, ала не уцели добре топката. В осмата Санти Мина направи добър рейд отляво, който обаче не завърши с удар или точно подаване.

Барселона - Валенсия@@@

В 15-ата майсторството на Коутиньо блесна и даде преднина на "лос кулес". Бразилецът даде скрито подаване за Луис Суарес, който сам срещу вратаря насочи в близкия ъгъл от шест метра - 1:0. Последваха няколко пропуска за гостите от "Местайя". В 18-ата Гонсало Гедеш шутира към десния ъгъл, но Тер Стеген спаси. Две минути по-късно защитата на "блаугранас" отново не се справи при изчистването на топката и тя попадна на крака на Гедеш, който стреля силно от 16 метра, но след рикошет се стигна само до корнер.

В 24-ата Тер Стеген сгреши при изнасянето на топката и "бяло-черните" получиха отлична голова възможност. Родриго стреля от седем метра, германският вратар реагира и изби топката, която се отби някъде около сглобката. В 34-ата Самюел Юмтити се хвърли в наказателното поле и с тяло блокира удара на Родриго. Три минути по-късно Гедеш центрира отляво, а непокритият Мина не нанесе добър удар с глава.

В 43-ата свръхобърканият Пике подаде директно към Гедеш в наказателното поле. Португалецът не се ориентира добре и не отправи адекватен шут. Барса незнайно как се оттегли на почивка с гол преднина, след като създаде едничка голова възможност, а пред вратата на Тер Стеген беше наистина напечено и бяха отправени десетина удара.

В 50-ата защитата на барселонци отново показа в какво безобразно състояние се намира. Юмтити подари топката и двама футболисти на валенсианци изскочиха сами срещу Пике, Родриго преодоля вратаря, но Пике изби пред голлинията. Минута по-късно "лос че" инкасираха второ попадение. След изпълнение на корнер Юмтити беше изпуснат на първа греда и отбеляза с глава - 2:0. Това беше пета асистенция за Коутиньо от пристигането му в Барса.

Вторият гол прекърши устрема на Валенсия. В 70-ата Меси центрира към Андрес Иниеста, който много атрактивно насочи със странична ножица, ала вратарят Нето плонжира и спаси. В 78-ата Меси намери коридор и шутира от дъгата на наказателното поле, пращайки топката на сантиметри от гредата. Вратарят Нето не помръдна, но мъничко не достигна за попадение.

В 85-ата многомилионната резерва Усман Дембеле направи изключително глупава дузпа, хвърляйки се в краката на Хосе Гая, който центрираше топката. Капитанът Дани Парехо не стреля убедително, но Тер Стеген изпусна топката и тя се плъзна зад голлинията. В 92-ата домакините развиха чудесна контра, Меси напредна и изведе брилянтно Денис Суарес, който фронтално срещу вратаря стреля в неговите гърди.

В крайна сметка момчетата на Ернесто Валверде се поздравиха с успеха. Във вторник вечер Барса гостува на Селта в мач от междинния кръг. На 21 април пък е финалът за Купата на краля срещу Севиля.