Меси даде нов тласък на Барса към титлата (видео+галерия)

Отборът на Барселона победи с 3:1 гостуващия Леганес в среща от 31-ия кръг на Ла Лига, играна пред 72 126 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси отново беше над всички, реализирайки хеттрик (27, 32 и 87). Кастилският тим успя да вкара чрез Набил Ел Зар в 58-ата минута. С успеха барселонци дръпнаха с 12 точки пред Атлетико Мадрид и 16 пред Реал Мадрид преди неделното столично дерби. Освен това "синьо-червените" изравниха рекорда на Реал Сосиедад от 38 шампионатни мача без поражение. Лео Меси пък изравни Мохамед Салах в спора за най-добър голмайстор на Европа.

Усман Дембеле получи място в стартовия състав до Луис Суарес и Лионел Меси. Филип Коутиньо измести Андрес Иниеста, а Андре Гомеш влезе вместо Серхио Бускетс. Сержи Роберто действаше като ляв краен защитник. Гостите от "Бутарке" подредиха схема 4-2-3-1 с централен нападател Нордин Амрабат.

Каталунците стартираха агресивно в търсене на ранен гол. В деветата минута те организираха скоростна акция, Дембеле центрира отдясно, топката беше отбита, след което Андре Гомеш шутира в тялото на бранител. В 11-ата Жерард Пике не изчисти добре, но след това застана на точното място при шута на Амрабат. В 17-ата Лео Меси си изработи коридор за изстрел в близкия ъгъл, ала вратарят Иван Куеяр внимаваше и изби в корнер.

Барселона - Леганес@@@Минута по-късно Луис Суарес отправи много атрактивен удар от въздуха, въпреки че трябваше бързо да се обръща с лице към вратата. Топката премина много близо до гредата, излизайки в аут. В 19-ата Ла Пулга изскочи от дълбочина и подаде успоредно на голлинията за Луис Суарес, който не успя да надхитри Пичу Куеяр на седем метра от голлинията.

В 27-ата "лос кулес" заслужено откриха резултата. Меси завъртя прекрасно топката покрай стената и порази вратата на кастилския тим. Изпълнението беше от около 23 метра и топката влетя в ъгъла на стената до гредата. Пет минути по-късно "блаугранас" удвоиха. Иван Ракитич подаде към Коутиньо, който намери прецизно нахлуващия Меси. Въпреки че имаше защитник на гърба си, Лео задържа топката и я търкулна в десния ъгъл на Куеяр с насочване от 13 метра - 2:0. В последните минути на полувремето момчетата на Асиер Гаритано погледнаха по-смело към вратата на Марк-Андре тер Стеген, който обаче така и не се наложи да се намесва.

Барселона - Леганес@@@

Втората част започна с възможност пред вратата на домакините. Резервата Клаудио Бовю стреля с глава малко над гредата след добро центриране от десния фланг. След почивката възпитаниците на Ернесто Валверде намалиха темпото. "Лос пепинерос" заиграха по-нападателно, търсейки връщане на интригата. В 58-ата страничният съдия развя флага за двойна засада на Суарес и Пике. В 68-ата Пике не съумя да се намеси при шпагат, атаката на гостите продължи, стигна до Ел Зар, който стреля от 20 метра, топката се чукна леко в крака на Сержи Роберто и влетя в десния долен ъгъл на Тер Стеген - 2:1.

Домакините реагираха с хубав извеждащ пас към Меси в 73-ата минута. Аржентинецът изскочи сам срещу вратаря, опита се да го прехвърли, но Куеяр вдигна ръцете си и игра с тях на ръба на наказателното поле. В 81-ата топката тупна току пред Луис Суарес, който се затрудни и насочи над гредата пред празната врата. В 87-ата Меси вкара успокоителния трети гол, оформяйки и своя хеттрик. Гостите протестираха и искаха засада на Жорди Алба. Бекът не игра с топката, а и повторенията показаха, че по-скоро няма засада. Иначе номер 10 овладя на гърди и сам срещу вратаря нямаше проблеми да го преодолее с технично насочване.

От "Камп Ноу" вече насочват поглед предстоящия мач реванш с Рома във вторник вечер. Барса ще следи и неделното дерби между Реал Мадрид и Атлетико Мадрид, което може да ги доближи още повече до титлата в Примера.