Сампдория запази минимален шанс за Европа с важна победа

Сампдория запази минималните си шансове да се пребори за участие в европейските клубни турнири след драматична победа с 2:1 на гости на прекия си конкурент за топ 6 Аталанта в отложен мач от 27 кръг на Серия “А”. Джанлука Капрари даде аванс на гостите от Генуа в края на първата част, но Рафаел Толой възстанови равенството в началото на втората. В 83-ата Дуван Сапата бе изведен сам срещу вратаря и хладнокръвно реализира за ценния успех на Самп.

Така победителите в срещата събраха 47 точки след 30 мача и се изравниха по актив със седмия Аталанта и осмия Фиорентина, като изостават на 3 от шестия Милан. Успехът на стадион “Атлети адзури д’Италия” е впечатляващ и поради факта, че само четири отбора бяха допуснали по-малко голове от бергамаските този сезон на свой терен, а самите “нерадзури” можеха да се похвалят със само 13 инкасирани попадения в предишните си 14 домакинства. Самп пък прекрати негативна поредица от загуби като гост (5 от 6) и все още могат да се надяват, че ще играят в Лига Европа от следващия сезон.

Първото полувреме премина при преимущество на Аталанта, но домакините бяха много неубедителни в предни позиции и не успяваха да създадат чисти положения. Гостите от Генуа нямаха нищо против да разчитат на епизодични контраатаки, но пък дочакаха своя миг в 43-ата минута. Наглед безобидно изсипана топка в наказателното поле на домакините не можа да бъде изчистена от Толой, който позволи на изскачащия зад него Капрари да я овладее и да простреля мрежата на слисания Ертирт Бериша - 0:1.

В началото на втората част идеята на домакините да натиснат съперника не се получи и дезорганизираният им състав позволяваше на Сампдория да контраатакува много по-често, отколкото през първото полувреме, макар обещаващите акции на гостите да не биваха завършвани с удари.

В 67-ата минута статично положение позволи на Толой да се реваншира за глупавата си грешка при първия гол. Алехандро Гомес центрира от пряк свободен удар вляво от наказателното поле на Самп, а влезлият като резерва само 180 секунди по-късно Муса Бароу свали с глава на точката за дузпата, където Толой с прецизен изстрел преодоля Вивиано за 1:1.

Резервата на Сампдория Андреас Корнелиус уцели гредата в 80-ата минута, след като се извиси във въздуха над Джанлука Манчини, но гостите стигнаха до своя втори гол три минути по-късно, хващайки неподготвена защитата на бергамаските. Дуван Сапата бе изведен с дълъг пас зад бранителите и успя да ги надбяга, след което от границата на пеналтерията елегантно промуши топката покрай Бериша за 1:2.