Тотнъм е властелинът на Лондон, Челси извън Шампионската лига (видео)

Тотнъм спечели лондонското дерби с Челси с 3:1, въпреки че губеше в резултата след половин час игра. Отборът на Маурисио Почетино стигна до първи успех на “Стамфорд Бридж” от 1990 г. и се откъсна пред големите си съперници от столицата.

“Шпорите” са четвърти, но вече имат аванс от 8 точки пред Челси и 13 точки пред Арсенал. Така ситуацията на тима на Антонио Конте стана доста сложна в битката за четворката и има голям шанс да не играят в Шампионската лига следващия сезон.

Тотнъм изигра отличен мач, но изоставаше в резултата, след като Алваро Мората се разписа в 30-ата минута. Ериксен успя да изравни в самия край на първата част, а след почивката тимът на Почетино доминираше и с два гола на Деле Али стигна до заслужена победа.

Двата отбора започнаха битката на високо темпо с преса по целия терен. Отборът на Почетино от началото показа, че има желание да има по-голям контрол и атаките на тима са по-опасни от тези на съперника. В 11-ата минута “шпорите” създадоха първото по-сериозно положение. След отлични действия на Сон по дясното крило защитата на домакините не успя да се справи със ситуацията, топката стигна до Ериксен, а датчанинът с великолепно центриране я насочи към Деле Али в наказателното поле. Между Моузес и Аспиликуета английският национал с глава не успя да прати топката към вратата.

“Сините” разчитат на контраатаки, като са предоставили инициативата на съперника и изчакват своите моменти. В 18-ата минута отлична бърза атака мина през Мората и Азар и завърши с удар на Вилиан, който Лорис отрази. Малко по-късно Канте намери Алонсо и той прати топката в мрежата, но попадението бе отменено поради засада.

Тактиката на Конте даде резултат след половин час игра. Тогава центриране на Моузес бе засечено от Мората. Испанецът се възползва от неразчетено излизане на Лорис и насочи топката към опразнената врата.

Тотнъм бързо можеше да отговори, като Ериксен бе изведен на добра позиция, но Кабайеро успя да излезе навреме и да избие топката, въпреки че подложи тялото си и се сблъска с датчанина. Към края на полувремето нов удар на Алонсо бе отразен от Лорис. В заключителните секунди на първата част Ериксен реши да влезе нещата в свои ръце. Страхотен далечен удар остави вратаря на Челси като препариран. Кабайеро изгледа топката, която се заби в мрежата зад него.

След почивката “шпорите” взиха инициативата и започнаха да доминират, а опасностите пред вратата на домакините започнаха да стават все по-чести. В 53-ата минута Канте успя да спре Деле Али, който не успя да се възползва от грешка на Моузес. След първия ъглов удар в мача Челси можеше да поведе. Кристенсен се извиси, но не успя да насочи топката към мрежата.

Сон Хюн-Мин, който не успя да блесне през първата част, отправи страхотен удар към горния десен ъгъл на Кабайеро, но вратарят се справи отлично и успя да избие. Той обаче нямаше шансове малко по-късно. Тогава Дайър с великолепно подаване матира защитата на съперника, като изведе Али сам срещу Кабайеро, а английският национал овляда топката, напредна и елегантно я прати покрай вратаря.

Али осигури комфортен аванс на Тотнъм в 66-ата минута. Сон проби отдясно, но на два пъти не успя да стреля удачно към вратата. Топката обаче се озова в Али, който бе безкомпромисен и направи резултата 1:3.

Денят стана още по-хубав за феновете на Тотнъм в 74-ата минута, когато на терена се завърна Хари Кейн. Той смени Сон и само три седмици, след като получи контузия в глезена, показа, че е напълно възстановен. Тимът на Конте не направи нещо съществено до края, а лондонският им съперник стигна до заслужени три точки.

ЧЕЛСИ - ТОТНЪМ 1:3
1:0 - Мората (30)
1:1 - Ериксен (45)
1:2 - Али (62)
1:3 - Али (66)