Зенит най-после счупи нулите (видео)

Зенит се върна в битката за титлата в Русия. Отборът на Роберто Манчини постигна първа шампионатна победа за 2018 година и се доближи на 7 точки от лидера Локомотив (Москва). Успехът с 2:1 като гост на Уфа не дойде никак лесно. Бранислав Иванович откри в 17-ата минута, а в 21-ата Йонуц Неделчару си вкара автогол в 21-ата, но през второто полувреме Иван Пауревич върна едно попадение и до края питерци трябваше да трепереят за трите точки.

Мачът се игра при изключително тежки метеорологични условия - ниска температура, сняг и лоша видимост. Преди първия съдийски сигнал Манчини се оплака пред камерите на телевизията, която излъчваше двубоя. Според италианеца, срещата е трябвало да бъде отменена.
Уфа имаше всички основания да се надява на положителен резултат срещу гранда от Санкт Петербург. Отборът взе 7 точки от трите си пролетни мача, а в същото време Зенит направи три поредни нулеви равенства. Освен това, питерци отпаднаха от Лига Европа, което още повече настрои феновете срещу Манчини.

В началото домакините се приспособиха много по-добре към заснежения терен и създадоха няколко опасни разбърквания пред вратата на Андрей Луньов. Зенит пък поведе при първата си възможност. Гола вкара Бранислав Иванович в 17-ата минута, когато овладя отбита в наказателното поле топка и я прокара между краката на Александър Беленов. Само 4 минути по-късно Леандро Паредес центрира, а Неделчару си заби автогол. Румънецът се опита да изчисти с глава, но изненада собствения си вратар.
В средата на полувремето интригата можеше окончателно да изчезне, но реферът Игор Федотов подмина нарушение в пеналта на Джемал Табидзе срещу Себастиан Дриуси. В 38-ата минута поредното коварно центриране на Паредес намери непокрития Антон Заболотний, но той прати топката в аут.

След почивката гостите заиграха с повече самочувствие. Заболотний се размина с топката след хубав пробив и центриране на Дриуси, а в ответната атака Луньов изпревари Дмитрий Стоцкий.

В 63-ата минута Пауревич стреля с глава, Иванович спря топката пред голлинията, но от втория опит хърватският футболист на Уфа намали на 1:2. Последва мощен натиск на домакините и няколко опасни разбърквания пред Луньов. В 79-ата минута Боян Йокич върна много лошо топката към Беленов, но за негов късмет не се стигна до втори автогол.

Въпреки усилията си, Уфа не успя да изравни и допусна първа загуба за 2018 година. Зенит пък записа първа победа и запази, макар и минимални, шансове за титлата. Дебют за гостите направиха младоците Иля Скроботов и Никита Какоев, които се появиха в последните минути.