Марица на финал за титлата след нова победа над Берое

Отборът на Марица (Пловдив) се класира за финалния плейоф в женската НВЛ! Настоящите шампионки затвориха полуфиналната си серия с Берое (Стара Загора) с 2-0 победи и следващата седмица ще се изправят за пореден път срещу Левски в последна битка за шампионската титла на България.

При гостуването си в Града на липите тази вечер момичетата на Иван Петков изковаха 14-ата си поредна победа от началото на сезона в НВЛ – 3:1 (24:26, 25:21, 25:13, 25:22)* след 102 минути игра пред близо 250 зрители в зала "Иван Вазов", сред които и вярната агитка на Марица.

Гостенките успяха да стопят голямото изоставане в резултата, което допуснаха в началото на първия гейм, но така и не успяха да наложат траен превес. Драматичният епилог на гейма бе украсен с няколко дълги и зрелищни разигравания, в които домакините показаха по-здрави нерви, най-вече в защита, и при втория си геймбол взеха частта с 26:24. Вторият гейм също бе много оспорван. Малко преди края два поредни аса на Нася Димитрова дадоха ценно предимство на Жълто-сините, което те успяха да удържат до края – 25:21.

Берое продължи да се бори, но след като домакините поведоха с 10:6 в третия гейм, влязлата като резерва Мария Данчева се оказа златния коз на Марица. Фантастично играещият диагонал на пловдивчанки направи цели осем точки от трите елемента и почти еднолично се разправи със старозагорки за крайното 25:13. След като допуснаха противникът да поведе със 7:1 в четвъртата част, маричанки отново се поставиха в ролята на догонващ. Равенството бе възстановено при 15:15, след което тандемът Лора Китипова – Нася Димитрова пое нещата в свои ръце и даде солиден аванс на своя тим. Десислава Николова пое отговорността да отбележи последната точка в мача и заби неспасяемо по острия диагонал за 25:22.

Най-резултатна в мача стана Веселина Григорова с 16 точки за Берое. Най-резултатна за победителките от Марица беше Нася Димитрова с 15 точки.

В другия полуфинал Левски също се наложи с 2-0 победи над съгражданките си от ЦСКА, след като спечели и втория мач от плейофа между тях с 3:1 (25:14, 18:25, 26:24, 26:24) като гост в зала "Васил Симов".

Първият мач от финалната серия между Марица и Левски е на 22 март (четвъртък) в залата на Пловдивския университет. Следва втори мач в софийската зала "Люлин" на 25 март (неделя). В случай на разменени победи, шампионът на България за 2018 година ще бъде решен в трети мач на 28 март (сряда) отново в Пловдив. Всички срещи от този плейоф са с начален час 18,30.

БЕРОЕ (СТАРА ЗАГОРА) - МАРИЦА (ПЛОВДИВ) 1:3 (26:24, 21:25, 13:25, 22:25)
БЕРОЕ: Татяна Алейникова 4, Веселина Григорова 16, Гергана Петрова 5, Ваня Върбанова 12, Цветелина Заркова 10, Виолина Николова 10 - Златена Салабашева-либеро (Янита Борисова, Нора Богданова 1, Василена Папанова, Йоана Николова 2, Диана Казакова-либеро)
Старши-треньор: СТРАХИЛ БАЛОВ
МАРИЦА: Лора Китипова 8, Симона Димитрова 8, Десислава Николова 11, Радосвета Тенева 3, Нася Димитрова 15, Виктория Григорова 3 - Ивелина Монова-либеро (Мария Данчева 11, Александра Миланова 8, Силвия Анреева, Милена Димова, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: ИВАН ПЕТКОВ.

*Статистика: Благовест Тодоров

Снимка: Иван Бонев