Марсилия развинти Атлетик, но спорна дузпа запази надеждите на баските (видео)

Олимпик Марсилия победи безапелационно с 3:1 Атлетик Билбао в първия 1/8-финален сблъсък между двата тима в Лига Европа на "Велодором". Домакините показаха много интересна и атакуваща игра и можеха да постигнат и доста по-изразителен успех. Спорна дузпа в края на първото полувреме обаче запази надеждите на гостите за обрат в реванша. Точни за успеха на французите бяха Лукас Окампос в 1-ата и 58-ата минута и Димитри Пайе в 14-ата минута. За испанците точен бе Ариц Адурис в 45-ата минута.

Мачът започна ударно за домакините. Само няколко секунди след първия съдийски сигнал те стигнаха до откриване на резултата. Марсилци организираха многоходова атака, Флориан Товен с прекрасен пас намери Лукас Окампос зад защитата, а той много технично чукна топката покрай вратаря за 1:0.
В 14-ата минута резултатът бе удвоен. Защитник на гостите изчисти лошо една топка и я подари на Димитри Пайе, който от воле вкара красив гол за 2:0

Три минути по-късно резултатът можеше да стане класически. Валер Жермен изскочи сам срещу вратаря и опита да промуши топката през краката му, но с отлична намеса Яго Ерерин успя да спаси.

В 45-ата минута дойде най-спорната ситуация в мача. Ариц Адурис стреля към вратата и уцели тялото на Адил Рами. В първия момент съдията назначи ъглов удар, но след сериозно оспорване от страна на гостите и консултация с асистентите си, той промени решението си и посочи бялата точка. Това обаче бе доста дискусионно решение, защото топката наистина докосва ръката на защитника, но ударът бе твърде силен, а ръката на Рами бе прибрана плътно до тялото. Все пак Адурис изпълни технично в дузпата в стил "Паненка" и намали на 2:1.

Марсилия обаче продължи да е по-опасният отбор през второто полувреме и в 58-ата минута си върна преднината от два гола. Пайе напредна отляво и центрира за Окампос, който стреля към вратата и след лоша намеса на стража Ерерин, кълбото се търкулна в мрежата зад гърба му за 3:1.

До края на мача домакините обсадиха вратата на баските и пропуснаха още няколко добри положения чрез Клинтън Н'Жие и Максим Лопес.

В 83-ата минута Окампос технично прехвърли вратаря, но защитник изчисти самоотвержено пред голлинията. В добавеното време Н'Жие вкара гол, който бе отменен заради засада.

В крайна сметка срещата завърши при този резултат, като Марсилия е фаворит преди реванша, докато Атлетик ще трябва да вкара минимум два гола, ако иска да продължи напред.

Марсилия - Атлетик Билбао 3:1