Барса записа шумна победа, Меси стана още по-велик с нов рекорд (видео+галерия)

Отборът на Барселона разби с 6:1 каталунските си съседи от Жирона в среща от 25-ия кръг на Ла Лига, играна пред 85 417 зрители на "Камп Ноу". Порту разгневи звяра с гол в третата минута, но последва канонада от попадения на Луис Суарес (5, 44 и 76), Лионел Меси (30 и 37) и Филипе Коутиньо (66). С двете си голови подавания тази вечер аржентинецът вече е футболистът с най-много асистенции в историята на Примера - 148. Напомняме, че Ла Пулга е и най-добрият реализитор във вечната ранглиста на испанското първенство.

Ернесто Валверде заложи в предни позиции на Луис Суарес и Усман Дембеле, активно подпомагани от Лионел Меси. Филипе Коутиньо замени капитана Андрес Иниеста в средата на терена. Жерард Пике и Самюел Юмтити оформиха централната защитна двойка. Пабло Мачин подреди схема 3-4-2-1 с централен нападател Антони Лосано, пренебрегвайки Кристиан Стуани.

Барселона - Жирона@@@Домакините започнаха на висока скорост и заобиколиха наказателното поле на жиронци. Въпреки силния старт "лос кулес" получиха гол при първото минаване на центъра от страна на гостите. В третата минута Серхио Бускетс загуби топката, Лосано напредна отляво, пусна топката напред, Юмтити беше по-бърз, но незнайно защо се отдръпна и позволи на Порту да му отнеме. Последва удар в близката и в далечната греди, след което топката влетя в мрежата. Френският национал не посегна да играе с топката може би, защото видя излезлия напред Марк-Андре тер Стеген.

Барселона - Жирона@@@В петата минута ремито беше възстановено. Бускетс намери Меси, а той изведе хитро Луис Суарес, който намери пролука сам срещу вратаря Ясин Буну - 1:1. В седмата минута момчетата от "Монтиливи" отново показаха зъби в атака: Борха Гарсия изведе Лосано в наказателното поле, чийто удар беше прекалено висок. В 11-ата Меси фалцира топката от пряк свободен удар, но вратарят на "бяло-червените" внимаваше и изби.

Барселона - Жирона@@@Минута по-късно Лео Меси асистира прецизно към връхлитащия Жорди Алба. Бранителят опита да подаде с гърди към непокрития Луис Суарес, но не съумя да го стори. В 19-ата Суарес копна топката за Меси, който овладя на гърди и елегантно прехвърли вратаря, но Бернардо Еспиноса изби пред голлинията. В 26-ата Луис Суарес се измъкна на ръба на засадата и шутира от малък ъгъл - Буну изби. Две минути по-късно Нелсон Семедо отне топката, Дембеле тръгна напред и подаде пред дъгата за Меси, който реши да шутира силно и прати топката малко над гредата.

Барселона - Жирона@@@В 30-ата Луис Суарес отново успя да спринтира от редовна позиция, Меси беше в пасивна засада, но бързо получи от уругваеца. Номер 10 на барселонци привидно изпусна момента за изстрел, финтира двама бранители и намери пролука за удар в долния десен ъгъл на вратаря - 2:1. Буну можеше да се намеси и по-добре. В 37-ата Меси направи 3:1 след брилянтно изпълнение на пряк свободен удар от около 19 метра. Аржентинецът би под стената и търкулна топката в десния ъгъл на вратаря, за да вкара 22-ия си гол в Ла Лига през сезона.

Барселона - Жирона@@@Гостите от Жирона отговориха с хубав удар с глава на Лосано в 39-ата минута - Тер Стеген изби. В 41-ата Алекс Гранел завъртя много технично към далечния горен ъгъл, германският страж изгледа топката, която премина много близо до целта. В 44-ата Семедо намери Меси в центъра на терена, Ла Пулга напредна и изведе превъзходно Коутиньо, който не помисли да стреля от малък ъгъл, а чукна към Луис Суарес, а той само насочи в празната врата - 4:1.

Барселона - Жирона@@@В 51-ата минута Пике изпита силна болка в коляното след сблъсък с Пере Понс, но намери сили да се изправи и да продължи. В 53-ата Лосано изпревари Алба и шутира от външната страна на мрежата. Минута по-късно "блаугранас" развиха хубава атака: Иван Ракитич потърси Дембеле, който подаде наляво към Луис Суарес. Уругваецът стреля мигновено по диагонала и намери страничната греда.

Барселона - Жирона@@@В 57-ата Дембеле финтира Бернардо и реши да стреля към далечния ъгъл - малко встрани. Френският футболист можеше да подаде към непокрития Суарес, но потърси гола. В 64-ата Пике все пак напусна терена за сметка на възстановения Томас Вермален. В 66-ата Луис Суарес подаде към Коутиньо, той се завъртя и сам си потърси желаната позиция за стрелба. Бразилецът завъртя перфектно топката към далечния ъгъл и отбеляза много красиво попадение с удар от 22 метра - 5:1.

Барселона - Жирона@@@Две минути по-късно останаха съмнения за дузпа в наказателното поле на Барса след действие на Семедо. Съдията прецени, че няма нарушение и така "лос кулес" остават без дузпа в свой ущърб в последните две години (в Примера). В 70-ата Меси стреля доста точно от пряк свободен удар, но Ясин Буну внимаваше и отрази. В 76-ата Ракитич изведе Дембеле отдясно, той центрира към непокрития Луис Суарес, който с лекота реализира 20-ия си шампионатен гол и завъртя своя хеттрик.

Барселона - Жирона@@@В 82-ата Вермален също беше близо до гол, след като стреля с глава - вратарят изби топката в напречната греда. В 85-ата Семедо получи контузия в бедро и барселонци трябваше да завършат мача с човек по-малко. В 87-ата Алба най-сетне успя да си спечели жълт картон след няколкоминутни опити. Така левият защитник ще бъде "чист" за схватката с Атлетико Мадрид. В самия край Тер Стеген спаси след опит на дебютанти за втори гол.

"Синьо-червените" регистрираха 32-и пореден мач без поражение в Ла Лига и пишат нова история. Следващият мач на Барселона е в четвъртък като гост на Лас Палмас. Жирона играе във вторник срещу Селта.