ЦСКА (М) на 1/8-финал в ЛЕ, Жоро Миланов помогна в драма срещу Цървена звезда (видео)

ЦСКА (Москва) е първият осминафиналист в Лига Европа. Ден преди изиграването на останалите мачове от 1/16-финалната фаза, "армейците" надвиха Цървена звезда с 1:0 и продължават напред. Алан Дзагоев отбеляза победния гол в 45-ата минута. Той се оказа напълно достатъчен за руския гранд, след като двубоят преди седмица в Белград завърши 0:0.

Срещата беше изключително нервна, а гостите можеха да се доберат до изравнително попадение в последната миута, но Бен Набухан стреля покрай вратата. Като цяло обаче това бе една от малкото възможности за сърбите.
Георги Миланов влезе като резерва за домакините и се включи доста успешно. В няколко ситуации той умело задържа топката и спечели нарушения, които бяха от огромна полза за ЦСКА. В последните секунди на допълнителното време българинът заработи и корнер, след който стана ясно, че ЦСКА ще победи.

Старши треньорът Виктор Гончаренко заложи в предни позиции на Витиньо и Ахмед Муса, а титуляр в средата на терена бе младата надежда Константин Кучаев. Той зае мястото на наказания национал Александър Головин и действаше по левия фланг. Отдясно бе Марио Фернандес, а в средата на терена Алан Дзагоев имаше подкрепата на Понтус Вернблум и Бибрас Натхо.

Тримата в защита бяха Сергей Игнашевич, Василий Березуцкий и Виктор Васин, които са на обща възраст 102 години.

Звезда отново беше без голмайстора си от есента Ричмънд Боакие, който все още лекува травма. В атака за сръбския тим започна Александър Пешич, подкрепян от Неманя Радонич, Ненад Кръстичич и привлеченият от Олимпиакос Ел Фарду Бен Набухан. На пейката бе ветеранът Ненад Миляш.

На вратата на гостите застана бившият страж на Лудогорец Милан Борян.

Двубоят на "ВЕБ Арена" се игра много студено време - около минус 10 градуса.

Изненадващо, в началото Витиньо се задържаше повече в средата на терена, а Вернблум бе в ролята на втори нападател. Шведът неведнъж е действал на тази позиция и Гончаренко очевидно искаше да използва физическото му присъствие в наказателното поле на Звезда.

Първата опасна атака създадоха домакините в 8-ата минута. Муса се откъсна по левия фланг и центрира, но Борян се намеси уверено. "Армейците" бързо овладяха инициативата, но бъркаха при последния пас. В 20-ата минута и сърбите можеха да открият резултата, но Васин подложи крак и изби. Малко след това футболист на Звезда сбърка в наказателното поле, но Кучаев си поведе лошо топката и я изкара в аут.

През първото полувреме ЦСКА често стреляше от далечно разстояние, но винаги се намираше играч на Цървена звезда, който да блокира удара. В 26-ата минута Васин, явно получил контузия, бе заменен от Кирил Набабкин.

В 35-ата минута Борян изпусна топката и това предизвика голямо разбъркване, но отново Кучаев стреля неточно. "Звездашите" веднага отговориха с контра и изстрел в аут на Пешич. Полувремето отиваше към закономерно равенство, когато ЦСКА нанесе своя удар. Атаката започна от игра с ръка на Фернандес, която реферът подмина, след това топката стигна до Кучаев, а неговото ниско центриране намери Дзагоев и халфът преодоля Борян - 1:0.

ЦСКА имаше много повече свободни пространства след почивката, но футболистите на Гончаренко знаеха, че един гол за Звезда може да се окаже фатален. Затова и руснаците се опитаха бързо да поведат с 2:0 и си улеснят задачата. В 56-ата минута Витиньо шутира силно, но право в ръцете на Борян. Не след дълго пред бразилеца се откри нова възможност, но този път топката премина над вратата.

В 63-ата няколко играчи на ЦСКА не успяха да добутат топката във вратата и Борян някакси я захлупи.  Времето минаваше, а резултатът оставаше непроменен. В 77-ата минута Миланов влезе на мястото на разочаровалия Витиньо и заигра като вътрешен халф.

Десетина минути преди края Пешич беше оставен напълно непокрит след центриране отдясно, но не можа да засече топката. Гостите се хвърлиха напред и получиха своя "златен" шанс в 90-ата минута, но най-добрият в състава им - Бен Набухан, пропусна, след като бе изпуснат от централните защитници на ЦСКА.

В оставащото време домакините умело задържаха топката в половината на Звезда и постигнаха целта си.