Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Норвегия спечели отборния спринт при мъжете

Отборът на Норвегия беше безапелационен в отборния спринт в ски-бягането на Олимпийските игри в ПьонгЧанг и доказа ролята си на фаворит, след като взе златото при мъжете. В състав Мартин Йонсруд Сундби и Йоханес Клаебо те завършиха с време 15:56.26 минути. На второ място с изоставане от 1.71 секунди се нареди отборът на Олимпийските спортисти от Русия, а трети и с бронзовото отличие са французите Морис Манифика и Ришар Жув.

За Норвегия това е 12-и златен медал от Олимпийските игри в ПьонгЧанг, с което те отново взимат преднина срещу преследвача в класирането по медали Германия. С този златен медал той става и четвъртият спортист, който взима три отличия от благородния метал преди да навърши 22 години. Останалите са американският състезател по кънки-бягане Ерик Хейдън, австрийският скиор-алпиец Тони Зайлер и корейският състезател по шорттрек Виктор Ан.

В битката за третото място Ришар Жув успя да удържи атаките на Кале Халфварсон и да остави Тре крунур без медал. Иначе скандинавците стартираха много добре, като Маркус Хелнер стартира равна битка със Сундби едва ли не за 1-ото място. Но съвсем скоро норвежката двойка започна да налага темпо, което се оказа непосилно за останалите отбори. В четвъртата си обиколка дръпна рязко, въпреки че трябваше да изкачва наклон, за да даде на Сундби прилична преднина по време на последното му завъртане по маршрута. Сундби увеличи преднината си до почти пет секунди, преди да върне щафетата на Клаебо за последната обиколка. Но спринтът му в четвъртата обиколка се оказа и решаваща за крайната победа, което пък е и трети златен медал за него тук. В края на краищата той свали ритъма и спокойно завъртя след последния ъгъл, за да завърши като победител в спокойно темпо. С тази победа Сундби вече има два златни медала и един бронз.

Преди това той стана първи в щафетата на 4 по 10 километра, а още по-рано на тези Игри триумфира и в класическия спринт на 15 км. 21-годишният ски-бегач, известен с прякора Кометата, се изравни с Мартен Фуркад- френският биатлонист също има три златни отличия. Българският отбор в състав Йордан Чучуганов и Веселин Цинзов завършиха 12-и в първата полуфинална серия и заеха 23-о място в крайното класиране от 28 отбора с време 17:38.26 минути или изоставане от +1:34.29 минути. В своята серия българският тандем се движеше дълго време на последната 14-а позиция в полуфинала, но в заключителната шеста обиколка Цинзов успя с много силно бягане да изпревари представителите на Китай и Австралия, като "озитата" бяха разминати буквално на финалната права.