Барса хвърли много пот за сива победа (видео+галерия)

Лидерът в Примера Барселона надделя трудно с 2:0 при гостуването си на Ейбар в среща от 24-ия кръг, играна при почти непрекъснат дъжд на стадион "Ипуруа". Каталунците се изпотиха много за успеха, като домакините натискаха да изравнят дори и с човек по-малко. Луис Суарес отбеляза гол в 16-ата минута, а Жорди Алба реализира успокоително едва в 88-ата. В 66-ата Фабиан Ореяна беше изгонен за невъздържана реакция. "Блаугранас" допуснаха куп грешки, а в нападение действаха доста безидейно. В крайна сметка Барса извоюва три точки и диша по-спокойно преди първата битка с Челси в Шампионската лига.

Въпреки предстоящия мач в Лондон Ернесто Валверде заложи на считаните за обичайни титуляри без да подценява своя съперник. Луис Суарес поведе нападението, подкрепян от Лионел Меси в схема 4-4-1-1. Филипе Коутиньо остана резерва, а до Андрес Иниеста влезе Паулиньо. Жерард Пике беше преодолял болките си в коляното и започна от първата минута.

Ейбар - Барселона@@@

Домакините стартираха амбицирано и пресираха високо. Още преди да е изминала и минута баските нанесоха опасен удар. След центриране отдясно Хосе Анхел стреля с глава - над гредата. Във втората минута отново се създаде напрежение в наказателното поле на "лос кулес", но те успяха да избият. В шестата гостите от "Камп Ноу" също показаха зъби в атака. Луис Суарес се измъкна на ръба на засадата, преодоля вратаря, но не видя възможност да стреля и върна назад към Жорди Алба, чийто удар беше блокиран.

В рамките на същата минута момчетата на Хосе Луис Мендилибар организираха скоростно нападение, което завърши с мощен изстреля над гредата на Фабиан Ореяна. Минута по-късно Кике Гарсия получи отдясно, финтира Пике и шутира към близкия ъгъл - Марк-Андре тер Стеген беше на мястото си и парира. В 12-ата Иван Рамис спечели въздушния дуел при четвъртия корнер пред вратата на германеца. След удара му с глава топката отиде в ръцете на вратаря.

Ейбар играеше по-силно, но каталунците откриха резултата. В 16-ата минута Меси изведе хитро Луис Суарес, който имаше време да финтира вратаря Марко Дмитрович и да насочи в опразнената врата. Баските отговориха две минути по-късно. Ореяна прехвърли Тер Стеген, но нямаше късмет и топката намери напречната греда, за да излезе в аут.

В 23-ата Пике се забави в наказателното поле и рискува кълбото да му бъде отнето от връхлитащия Такаши Инуи. Секунди по-късно Ореяна се сблъска със Самюел Юмтити, ала не получи дузпа въпреки исканията. Домакините продължиха да изграждат по-опасните атаки в срещата. Съставът на Валверде действаше прекалено разсеяно и в двете фази на играта. Така в 32-ата Меси сгреши на тъчлинията, баските се възползваха от празното пространство и за две секунди Кике Гарсия изскочи с топка в краката в наказателното поле, "прегоря" и стреля встрани от гредата.

В 37-ата Луис Суарес отново се измъкна и отново финтира вратаря. Последва пас назад към Меси, Лео завъртя топката по диагонала, за да уцели далечната греда. В 42-ата Ла Пулга хитро изведе Жорди Алба, но левият защитник не отправи добър удар, натиснат от защитник. Като цяло барселонци не играха никак добре преди почивката, но се прибраха в съблекалнята с гол аванс.

И през втората част момчетата на Мендилибар отново действаха по-дейно. В 49-ата минута Суарес изведе Паулиньо, който обаче не показа линийна скорост и беше застигнат и блокиран. В 56-ата Ореяна проби отдясно и намери Инуи на границата на наказателното поле. Ударът на японеца не беше точен. В 63-ата в игра се появи Коутиньо, заменяйки Иниеста.

В 66-ата домакините останаха с човек по-малко. Ореяна получи втори жълт картон за гневна реплика и разкарване на топката. Статистиката на MisterChip сочи, че от последните 23 картона в мачове на Барселона в Примера цели 22 са за съперника на "лос кулес". При дузпите статистиката също е любпитна: от 35 дузпи 34 са в полза на каталунците и само 1 в техен ущърб.

И с човек по-малко Ейбар продължи да натиска в търсене на изравнителен гол. Барса не намираше своя ритъм на игра. В 80-ата Меси и Коутиньо осъществиха двойно подаване, аржентинецът опита прехвърлящ удар, но вратарят беше скъсил дистанцията и спаси. В ответната атака Инуи шутира по земя в ръцете на Тер Стеген. Две минути по-късно японският халф получи в наказателното поле и опита удар от малък ъгъл, но беше блокиран.

В 85-ата Меси подаде по страхотен начин към резервата Алейш Видал. Каталунският футболист се озова сам срещу вратаря, но стреля в неговите крака. В 88-ата Коутиньо подаде великолепно към десния фланг, Видал с едно чукна към Меси, чийто удар беше блокиран. Отскочилата топка попадна в Алба, който насочи в непокрития близкия ъгъл за успокоителното 0:2.

Барселона отново победи в Ла Лига след две поредни равенства. Първият голям тест за годината е идния вторник, когато каталунците гостуват на английския първенец Челси в първи 1/8-финал от Шампионската лига.