Евромечтите на Мъри угаснаха за седем минути (видео)

Отборът на Станимир Стоилов - Астана, загуби у дома с 1:3 от Спортинг (Лисабон) в първа среща от 1/16-финалите на Лига Европа. Домакините поведоха с красив гол на Марин Томасов (7). След почивката всичко се преобрази между 48-ата и 55-ата минути, когато паднаха три гола във вратата на казахстанския тим. Точни за гостите бяха Бруно Фернандеш (48 - дузпа), Желсон Мартинш (50) и Сейду Думбия (55). В 62-ата домакините останаха и с човек по-малко.

Станимир Стоилов подреди 4-1-4-1 с централен нападател Деспотович. Гостите от португалската столица разчитаха на 4-2-3-1 с изнесен най-отпред Сейду Думбия.

В 7-ата минута хърватският нападател на Астана Марин Томасов изведе шампиона на Казахстан напред в резултата с красив гол с удар от въздуха. Той овладя топката шутира зрелищно от 14 метра към близкия ъгъл - 1:0. В 17-ата "лъвовете" от Лисабон изпуснаха да изравнят след корнер. Брайън Руис нанесе удар от въздуха, а Себастиан Коатес се разтегна в малкото наказателно и мъничко не му достигна да чукне топката.

В 22-ата Деспотович шутира нелошо от 19 метра, но вратарят Руи Патрисио внимаваше и улови без колебание. Две минути по-късно Бруно Фернандеш изстреля топката от 23 метра - вратарят Ерич не рискува и изби над гредата. В 26-ата Майевски отправи удар от въздуха по диагонала и топката премина в близост до гредата, излизайки в аут. В 32-ата Твумаси намери коридор за изстрел от 20 метра, Патрисио изби, топката попадна в краката на Деспотович, който също нанесе добър шут, но португалският страж отново се справи.

В 40-ата Думбия опъна мрежата, но след вдигнат флаг за засада. След изпълнение на корнер нападателят получи топката в малкото наказателно поле, като повторенията показаха, че със сигурност няма засада. Реферът обаче сбърка и тимът на Мъри запази преднината си. В 44-ата Фернандеш шутира много опасно от фал, но вратарят съумя да избие в корнер. В добавената минута на първата част не беше зачетено и попадение на Астана, този път заради явна засада.

Втората част започна ккошмарно за Станимир Стоилов. Малко повече от минута след началото лисабонският тим получи дузпа. Логвиненко глупаво вдигна ръка при въздушен дуел и отклони топката. Бруно Фернандеш реализира хладнокръвно от бялата точка. В 50-ата Желсон Мартинш получи подаване от Руис и шутира между краката на вратаря - 1:2. Пет минути по-късно казахстанците получиха нов гол. След вихрена контра Думбия беше оставен на чиста позиция и отблизо реализира без напрежение - 1:3. В 62-ата домакините останаха и с човек по-малко след втори жълт картон на Логвиненко.

Наставникът на Спортинг Жорже Жезуш извади някои основни футболисти предвид добрата преднина. В 74-ата вратарят Ерич успя да запази мрежата с хубаво спасяване след фронтален удар на Желсон Мартинш от 10 метра.

АСТАНА - СПОРТИНГ (Л) 1:3

1:0 Томасов (7)

1:1 Бруно (48-дузпа)

1:2 Мартинш (50)

1:3 Думбия (55)