Канада и САЩ предложиха всичко, което зрителят може да иска, но изходът бе очакван

Канада спечели с 2:1 срещу САЩ в дербито на женския турнир по хокей на лед и продължава без поражение към полуфиналите. Канадките, които са шампионки от последните четири Олимпиади, регистрираха 23-а поредна победа. Те имат едва две загуби в историята на женския хокей- и двете от САЩ през 1998-а година. След безрезултатна първа третина, Магън Агоста и Сара Нърс се разписаха във втората третина за тима на Канада. Кендъл Койн върна едно попадение за отбора на САЩ в 1-ата минута на третата част. Срещата завърши точно като мъжки мач, след като в последните минути си устроиха и масов бой.

Женевиев Лакас спаси 44 удара, включително и отбила се в гредата шайба след удар на Хилъри Найт в последните 90 секунди. За отбора на САЩ Бриана Декер, която играе за Бостън Прайд, също на два пъти удариха гредите, а веднага след това заключителните няколко секунди стана и масово меле пред вратата на Канада, което обаче не до нищо по-различно и "кленовите листа" се поздравиха с победата в крайна сметка.

Шайбата попадна в мрежата, но след като изгледаха видеото, съдиите прецениха, че няма гол. САЩ, които имат една олимпийска титла, са амбицирани отново да победят канадките и да си тръгнат със златото и от ПьонгЧанг, заяви треньорът им Роб Стаубер. Той заяви, че не се притеснява от масовия бой, в който активно се включиха неговите момичета и обясни, че е нормално при такова изравнено съперничество.