Канада води в отборното състезание по фигурно пързаляне

Олимпийският вицешампион от Сочи 2014 Канада води в отборното състезание по фигурно пързаляне на олимпийските игри в Пьончан след първото финално изпълнение - волната програма при спортните двойки. Утре ще се проведе волната програма при мъжете, жените и танцовите двойки, след което ще станат ясни медалистите. Двукратните световни шампиони Меган Дюамел и Ерик Радфорд спечелиха с резултат 148.51 точки волната програма и добавиха нови 10 точки към актив на канадския отбор, който води след първата дисциплина с 45 точки.

Втори завършиха италианците Валентина Маркей и Ондржей Хотарек със 138.44 точки, а трети са Наталия Забияко и Александър Енберт (Русия) със 133.28 точки. Така преди финалните три изпълнения Канада има 45 точки в отборното класиране, пред Русия с 29 точки, САЩ с 36 точки, Италия с 35 точки и Япония с 32 точки.

Любопитното е, че същите пет отбора достигнаха до финала на отборната надпревара в Сочи 2014. Тогава шампиони станаха представителите на Русия, следвани от Канада и САЩ. Вече има доста промени в съставите за волната програма при мъжете и жените. Кейджи Танака ще замени Шома Уно в тима на Япония, а за САЩ вместо Нейтън Чън ще участва Адам Рипън. За Русия волната програма ще представи европейската шампионка Алина Загитова, а не Евгения Медведева. Японката Каори Сакамото заменя Сатоко Мияхара, а канадката Габриел Дайлман ще играе вместо Кейтлин Озмънд.