Лазов се бори, но не издържа в София

Националът на България за “Купа Дейвис” Александър Лазов допусна обрат и въпреки че изигра силен и сърцат двубой срещу босненеца Мирза Башич, не можа да прескочи първия кръг на квалификациите на тенис турнира от сериите АТР250 в София. Лазов, който участва с “уайлд кард”, спечели първия тайбрек в мача - 7:6(2), но във втория отстъпи с 6:7(3), а два допуснати пробива в заключителната част се оказаха фатални - 4:6 за общо 2 часа и 29 минути игра.

Лазов е 472-ри в световната ранглиста, а съперникът му е 134-и и е втори поставен в квалификациите. Поради тези факти може да бъде похвалена играта на българина срещу босненеца, като малките детайли решиха крайния изход на двубоя и в крайна сметка се оказа, че Башич е спечелил само 4 точки повече - 116:112.

Лазов имаше и физически проблеми преди началото на третия сет, като след двубоя обяви, че настилката в залата е много твърда и това е довело до леките болки в краката. Българинът бе с леко по-слаби показатели на сервис - 56% срещу 63% вкарано първо подаване, 66% спечелени точки от първи и 50% спечелени точки от втори сервис срещу съответно 71% и 52%.

Българинът, 472-и в световната ранглиста, на два пъти навакса пробив пасив в началото на срещата, след което се стигна до тайбрек, в който той доминираше, след като взе пет от първите шест разигравания.
Лазов продължи добре и след ранен брейк дръпна с 3:1 във втората част, но допусна изравняване за 3:3.

В десетия гейм той отрази два сетбола на съперника, след което отново се стигна до табрейк. В него 134-ият в света Башич взе преднина от 4:1 точки и след това нямаше проблеми да изравни резултата.
Босненецът дръпна с 3:1 гейма в решаващата трета част, българинът изравни за 4:4, но веднага след това отново загуби подаването си, което се оказа решаващо.