Арсенал стигна финал за Купата на лигата (видео + галерия)

Арсенал победи Челси с 2:1 в реванша от полуфиналите на турнира за Купата на Лигата в Англия и ще спори за трофея следващия месец с Манчестър Сити. Първият двубой на "Стамфорд Бридж" завърши 0:0 и всичко в този сблъсък се реши тази вечер на "Емиратс".

Двубоят започна отлично за гостите, които откриха чрез Еден Азар още в 7-ата минута. Арсенал бързо върна попадението само пет минути по-късно, когато Рюдигер си отбеляза автогол. Пълният обрат стана факт в началото на втората част, когато Гранит Джака изведе Арсенал напред, а резултатът се запази до края и така "артилеристите" стигнаха до битката за трофея на 25 февруари на "Уембли".

Купата на лигата е единственият трофей, който липсва в колекцията на мениджъра Арсен Венгер, който е начело на Арсенал от 1996 година. Под негово ръководство Арсенал е играл два финала - 2007 и 2011 година, но не е успявал да спечели трофея.

Арсенал - Челси@@@

Мениджърите на двата отбора Арсен Венгер и Антонио Конте бяха направили само по една промяна в съставите си спрямо уикенда, когато съставите им спечелиха съответно срещу Кристъл Палас и Брайтън във Висшата лига. На вратата на "артилеристите" застана Давид Оспина вместо Петер Чех, а в тима на "сините" от първата минута излезе Педро вместо Батшуай. Двубоятбеше пети между двата отбора във всички турнири през този сезон, като в предишните четири срещи двата тима не успяха да се победят.

Челси започна по-силно мача и още в петата минута стигна до попадение чрез Педро, което беше отменено поради засада. Логичното се случи само 120 секунди по-късно, когато Еден Азар откри резултата, след като беше изведен перфектно от Педро зад летаргичната защита на Арсенал. Попадението стресна домакините, които отговориха с яростни атаки, като на два пъти аржентинският страж на Челси Кабайеро се намеси добре. Той обаче беше безпомощен в 12-ата минута, когато защитникът в синьо Антонио Рюдигер си отбеляза автогол и върна интригата в срещата. Играта стана много открита, като и двата тима създаваха положение след положение.

В 30-ата минута Антонио Конте извърши принудителна смяна, като пусна на мястото на контузения Вилиан Рос Баркли, за когото това беше дебют след трансфера му от Евертън за 15 милиона лири.
В самия край на полувремето Арсенал беше много близо до пълен обрат, след като удар на Месут Йозил облиза гредата. В крайна сметка резултатът се запази, а показаното обещава интригуваща втора част.
Второто полувреме също започна динамично, като по-активни в началните минути бяха домакините. В 52-ата минута Еден Азар беше изведен отлично, но белгиецът падна без да има контакт между него и Шкодран Мустафи и можеше да бъде санкциониран за симулация. Секунди по-късно Азар отправи удар, но встрани от вратата.

В 60-ата минута Арсенал стигна до пълен обрат чрез Гранит Джака, който се разписа с удар от наказателното поле, след нова грешка на Рюдигер в отбрана, който отклони отправената от Алексанре Лаказет топка към Джака.
Челси не се примири с резултата и търсеше изравнителен гол, който щеше да се окаже и победен, но "артилеристите" бяха много мотивирани да запазят преднината си и го постигнаха. Финалът за Купата на лигата може да се окаже спасителен за сезона на хората на Арсен Венгер, които загубиха шансове да се борят за титлата в Премиър лийг.

Арсенал - Челси 2:1