Шампионите свалиха Пирин от върха

Волейболният шампион Нефтохимик 2010 (Бургас) свали Пирин (Разлог) от върха в Суперлигата на България. Момчетата на Найден Найденов надиграха като гости разложани с 3:1 (26:24, 22:25, 25:23, 25:22) в дербито на 14-и кръг на първенството.

Така шампионите са лидери с 35 точки след 11 победи и 3 загуби, с колкото е и Пирин на второ място, но с 29 точки. В следващия междинен 15-и кръг Нефтохимик е домакин на Миньор (Перник), а разложани са гости на ЦСКА. Срещите са във вторник (23 януари) от 18,30 часа.

Домакините от Пирин стартираха силно в първия гейм с добра преднина, като съумяваха да поддържат темпото до средата му. След това шампионите от Нефтохимик се мобилизираха и поведоха в резултата. Волейболистите на Пирин намалиха изоставането си, но оставаха на крачка от съперниците си. Георги Елчинов бе заменен от Благовест Катранджиев. В ключовите моменти пасивът бе стопен, но в крайна сметка играчите на Найден Найденов взеха аванс и затвориха гейма при 26:24. Втората част бе равностойна от начало. Впоследствие, Пирин набра инерция и взе стабилна преднина. Гостите от Бургас опитаха да стопят разликата, усилията им обаче останаха напразни. Това се случи още няколко пъти в гейма, но разложани убедително излязоха напред и изравниха геймовете след 25:22.

Третата част започна идентично - домакините от Пирин отново повеждаха на няколко пъти. Шампионите, обаче, сътвориха обрат благодарение на появата на Георги Братоев на терена. Играта на нерви продължи до края и от Нефтохимик дръпнаха в резултата след 25:23. В решаващия 4-и гейм шампионите направиха силен старт и поддържаха темпото през по-голямата част от времето. В ключовите моменти, обаче, волейболистите на Пирин наваксаха изоставането си и изравниха при 22:22. Силите им не стигнаха за повече и Нефтохимик записа нови три точки след 25:22 и 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик бе Георги Петров с 16 точки (1 блок, 1 ас, 58% ефективност в атака и 55% перфектно посрещане), а Валентин Братоев добави 14 точки (3 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане) за победата. За тима на Пирин Илиян Преспов (39% ефективност в атака) и Георги Чалъков (2 блока, 3 аса и 70% ефективност в атака) завършиха с 13 и 12 точки.

ПИРИН (РАЗЛОГ) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (24:26, 25:22, 23:25, 22:25)
ПИРИН: Радослав Попов 11, Георги Елчинов 2, Георги Чалъков 12, Мартин Кръстев 9, Илиян Преспов 13, Франсиско Сотелдо 1 - Петър Каракашев-либеро (Благовест Катранджиев 10, Стилиян Асенов, Костадин Гаджанов)
Старши-треньор: СЕВЕРИН ДИМИТРОВ
НЕФТОХИМИК 2010: Димо Димов 6, Илия Петков 11, Валентин Братоев 14, Жани Желязков 13, Георги Петров 16, Николай Къртев 13 - Теодор Салпаров-либеро (Васил Атанасов, Петър Христов 4, Георги Братоев 2)
Старши-треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.

Статистика: Иван Ясенов (скаутмен на Пирин)