България се класира на Европейското за юноши (снимки)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 18 година се класира за Европейското първенство в Чехия и Словакия през април, след като спечели квалификацията в София. Момчетата на треньора Пламен Христов се наложиха над връстниците си от Франция с 3:0 (25:20, 25:20, 26:24) в директен сблъсък за първото място в Група Е на квалификациите, игран тази вечер пред над 800 зрители в столичната зала "Христо Ботев".

По този начин българските "лъвчета" станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и 9 точки, с което се класираха директно за шампионата на Стария континент. Франция завърши на второ място с 2 победи, 1 загуба и 6 точки, като ще се надява да бъде един от най-добрите три от вторите отбори, които също ще се класират за Европейското първенство.

Двата тима стартираха равностойно в първия гейм, след което младите "петли" поведоха, запазвайки предимството си до второто техническо прекъсване. При 16:14 на линията за сервис застана Петър Петров, който направи 2 аса и обратът бе налице. Втора серия, този път на Теодор Йорданов, доведе преднината на "лъвчетата" до 23:17 и България спечели гейма с 25:20. Това "окрили" българските момчета и във втората част те започнаха ударно с 5:2 и 8:4, след което доминацията им продължи, за да се стигне до 2:0 след ново 25:20. В третия гейм Франция се мобилизира и дръпна в резултата, но след 8:8 младите български волейболисти започнаха да дишат във врата им. Впоследствие, младите "трикольорите" взеха инициативата, "петлите" създадоха интрига, която се запази до края. България обаче показа по-голяма издръжливост и измъкна гейма с 26:24, а с това и победата с 3:0.

Над всички за България станаха Денис Карягин (3 блока и 61% ефективност в атака) и Самуил Вълчинов (3 блока, 1 ас, 63% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) със 17 и 16 точки за победата. За французите Матео Лапиер завърши с 11 точки.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (20:25, 20:25, 24:26)