Барса хвърли здрав бой на Реал Мадрид и прати "белите" в още по-дълбока яма (видео+галерия)

Отборът на Барселона счупи на парчета Реал Мадрид с шумно 5:1 в суперсблъсък от десетия кръг на Ла Лига. Дори без Лионел Меси съставът на Ернесто Валверде показа мощ в атака и с изключение на един колеблив четвърт час от мача не остави съмнение в превъзходството си. Филипе Коутиньо даде начало на головия празник на “Камп Ноу” с попадение в 11-ата минута. Луис Суарес беше големият кошмар за “белите” с хеттрик, натрупан с голове в 30-ата от дузпа, 75-ата и 83-ата. Артуро Видал оформи крайния резултат в 87-ата минута. Точен за мадридчани беше Марсело (50).
Тази разочароваща за Реал загуба на практика реши съдбата на треньора Юлен Лопетеги. Барселона се върна на първата позиция и увеличи дистанцията от Реал Мадрид на седем точки, като "лос бланкос" падат все по-надолу в класирането.
Ернесто Валверде заложи на Рафиня Алкантара като заместник на контузения Лионел Меси, пренебрегвайки Усман Дембеле. Артур отново получи роля в средата на терена. Сержи Роберто пък спечели битката с Нелсон Семедо и застана като десен защитник.
Юлен Лопетеги се лиши от услугите на Марко Асенсио, за да укрепи средата на терена с Иско, поставен зад Гарет Бейл и Карим Бензема. Начо Фернандес смени контузения Дани Карвахал, а на вратата очаквано застана новото попълнение Тибо Куртоа.
Двата тима започнаха опознавателно. Каталунците очаквано овладяха топката, докато "лос бланкос" търсеха експлозивност в атаките си. Първият удар дойде от крак на футболист от гостуващия тим. В осмата минута Бейл центрира отляво към наказателното поле, където Бензема потърси шут при второ докосване и прати топката над гредата от около 18 метра.
В 11-ата минута Жорди Алба се сдоби с чудесно извеждащо подаване от Иван Ракитич, напредна и издебна точния момент за пас между двама бранители. Коутиньо получи топката на отлична позиция и отбеляза с технично насочване от 11 метра в десния ъгъл - 1:0.
Европейският шампион реагира с висока преса в опит да притесни своя съперник. В 17-ата Марсело отправи далечен удар, при който Марк-Андре тер Стеген се справи, макар и с леко колебание. В 19-ата Начо не изчисти добре и позволи на Артур да шутира от дъгата. Бразилецът насочи прекрасно топката, но реакцията на Куртоа беше подобаваща. Минута по-късно Бейл използва бързината и борбеността си, за да открадне топката от Клеман Лангле. Френският защитник извърши нарушение пред пеналта, ала съдията даде авантаж. Въпреки наличието на няколко "бели" футболисти в наказателното поле нападението завърши без удар.
В 28-ата Луис Суарес получи подаване отляво от Жорди Алба, изпревари Рафаел Варан, овладя я и беше фаулиран от защитника. Атаката на барселонци продължи и завърши със засада. След консултация с ВАР реферът не се поколеба и отсъди дузпа, тъй като повторението ясно показа как кракът на Варан осъществява сериозен контакт с крака на уругваеца. Суарес застана зад топката и отбеляза от бялата точка. Белгийският страж уцели ъгъла, но топката беше пратена много близо до гредата - 2:0.
След втория гол "блаугранас" продължиха да атакуват вратата на кастилския тим, а от нападението на Мадрид нямаше и следа. В 43-ата Сержи Роберто се пребори във въздуха с Иско, Луис Суарес центрира отдясно към Жерард Пике на далечната греда. Каталунският защитник скочи добре във въздуха, но не уцели добре топката. В рамките на същата минута Рафиня видя коридор за удар и завъртя технично топката към дясната сглобка на вратата, пращайки я леко встрани.
В 45-ата гостите от "Сантиаго Бернабеу" си спечелиха нарушение встрани от наказателното поле. Центрирането обаче не беше добре и надеждите на мадридистите за връщане на гол до почивката посърнаха. Вместо това "лос кулес" организираха страхотна контра в последните секунди на добавеното време. Луис Суарес не съумя да подаде вляво, а ако го беше сторил, щеше да последва наистина страхотна голова възможност. Като цяло Барса нанесе деоен удар при двете си наистина добри ситуации, а голяма част от атаките на домакините вещаеха опасност, макар повечето да не завършиха с точни изстрели.
Лопетеги реагира със смяна за началото на полувремето. Варан отстъпи своето място на Лукас Васкес, а Каземиро влезе в центъра на защитата. Мадридчани започнаха по-силно втората част и върнаха едно попадение. В 50-ата минута Лукас Васкес центрира, защитата на "синьо-червените" не се ориентира, Марсело овладя и финтира Пике, след което насочи с десния крак в мрежата - 2:1.
Попадението вдъхнови "белите" и стъписа сериозно каталунците. В 55-ата Серхио Рамос беше оставен в наказателното поле и нанесе удар с глава след плонж - неточно. Минута по-късно Лука Модрич нацели лявата греда на вратата след нисък шут от 15 метра, при който Тер Стеген не помръдна. Малшансът лиши гостите от изравняване.
В 61-ата и Барса нацели греда. Каталунците развиха страхотна акция, Ракитич центрира към Сержи Роберто, който върна топката за Луис Суарес. Уругваецът я засече атрактивно, макар че кълбото му дойде леко назад. След удара на Лучо от шест метра топката намери лявата греда. В 65-ата Коутиньо фино копна топката в наказателното поле, където Алба нанесе удар, последва рикошет в крака на Серхио Рамос, след което топката премина опасно покрай гредата.
В 68-ата Васкес получи свобода на десния фланг, напредна и центрира чудесна топка за Бензема, който стреля с глава малко над гредата. В 72-ата Ернесто Валверде реши да замени Коутиньо и да пусне бързоногия Усман Дембеле. Три минути по-късно френският национал напредна през средата на терена и подаде надясно към Сержи Роберто. Испанецът центрира към Луис Суарес, който реализира изключителен гол с глава с удар от 16 метра. Номер 9 насочи топката по брилянтен начин до гредата - 3:1. Повторенията показаха, че Каземиро покрива засадата.
В 77-ата Луис Суарес стъпи грубо над глезена на Начо. Съдията пощади нападателя и му извади само жълт картон, въпреки че действието застрашаваше сериозно здравето на испанеца. В 83-ата капитанът Серхио Рамос сгреши фатално и подари нов гол във вратата на гостите. Защитникът реши да спира топката на гърди като последен в отбрана, подхлъзна се и допусна Сержи Роберто да спечели борбата и да подаде към Луис Суарес. Сам срещу вратаря Суарес реши да копне технично, изправен срещу Куртоа, и да зарадва феновете на каталунците с ново красиво попадение.
В 87-ата Дембеле центрира отляво и друга резерва - Артуро Видал, вкара за 5:1 с глава, оставен да разстреля вратаря на съперника. В 90-ата Луис Суарес беше близо до четвърти свой гол, след като стреля атрактивно от въздуха, но Куртоа изби. Секунди преди финала Бензема излезе на чудесна позиция, но търкулна топката встрани от гредата.
Барса записа великолепна победа, а Реал Мадрид е разкъсан. Най-очакваното е треньорът да бъде сменен, след като тимът записа поредица от разочароващи резултати. За първи път от май 2009 година Реал регистрира трето поредно поражение в Ла Лига. Тимът е на незавидното девето място и с голова разлика 14:14, което е доста неприсъщо за гранда от Мадрид.