Арсенал е неудържим! (видео)

Великолепната серия на Арсенал продължава. "Топчиите" обърнаха с 3:1 Лестър след впечатляващо второ полувреме и постигнаха 10-а поредна победа във всички турнири. Само в Премиър лийг последователните успехи на тима на Унай Емери са 7. По този начин Арсенал настигна градските си съперници Челси и Тотнъм. Трите отбора имат по 21 точки - само с две по-малко от лидерите Манчестър Сити и Ливърпул.

Ектор Белерин си вкара автогол в 31-ата минута и Лестър взе заслужен аванс, защото играеше по-добре до момента. Домакините обаче изравниха в края на полувремето чрез Месут Йозил, а през второто полувреме два бързи гола на влезлия като резерва Пиер-Емерик Обамеянг донесоха победата на Арсенал.

Лестър не можа да се изкачи в горната половина на таблицата и да изпревари Манчестър Юнайтед. "Лисиците" са на 11-а позиция с 12 точки и могат да съжаляват за гредата на Вилфред Ндиди при 1;1.

Арсенал е в невероятна форма, а и статистиката говореше изцяло в тяхна полза. Отборът от Северен Лондон има най-много-победи (60) и най-много точки (203) през октомври от създаването на Премиър лийг.

Месут Йозил се завърна в стартовия състав на Унай Емери, след като пропусна победата над Фулъм заради травма. Бившият германски национал бе част от офанзивното трио зад Александре Лаказет, което включваше още Хенрих Мхитарян и Алекс Иуоби. Двойка вътрешни халфове бяха Лукас Торейра и Гранит Джака, а като ляв бек действаше Щефан Лихтщайнер вместо контузения Начо Монреал.

Лаказет записа своя мач №50 за Арсенал. На пейката останаха Пиер-Емерик Обамеянг и Аарън Рамзи.

В исторически план гостуванията на Арсенал са кошмар за Лестър. От последните си 25 визити на този съперник "лисиците" нямаха нито една победа, а загубите бяха 19. Показателен е и фактът, че Лестър не е печелил в Премиър лийг нито на "Емиратс", нито на предишния стадион на "топчиите" - "Хайбъри".

Мениджърът Клод Пюел не можеше да разчита на наказания Уес Морган, затова в центъра на защитата до Хари Магуайър се появи Джони Еванс. Джейми Варди, който в 6 мача като титуляр срещу Арсенал имаше 6 гола, водеше атаката, а най-близо до него играеха Келечи Ихеаначо и Джеймс Мадисън.

Още в самото начало Лестър организира светкавична контра, при която Ихеаначо се откъсна по десния фланг и стреля, но Роб Холдинг подложи крак и топката излезе в корнер. Нигериецът беше много напорист и не след дълго отправи нов изстрел, спасен от Бернд Лено.

Арсенал срещаше доста трудности при изграждането на атаките си и до средата на полувремето за Каспер Шмайхел нямаше никаква работа. Единствените удари към неговата врата в този период бяха или неточни, или умело блокирани от бранителите в синьо.

В 17-ата минута Роб Холдинг игра с ръка в наказателното поле и реферът Крис Кавана трябваше да посочи бялата точка, но не го направи. Две минути след тази ситуация Магуайър за пореден път скочи най-високо след центриране от фаул и насочи топката към вратата, но Бернд Лено показа блестящ рефлекс и спаси сигурен гол.

В 26-ата минута Лаказет реши да опита далечен изстрел, но той премина високо над вратата. Това беше сигнал за по-активни действия на домакините, но те продължиха да са крайно неуверени в дефанзивен план и в 31-ата минута бяха наказани. Бен Чилуел напредна мощно по левия фланг и центрира остро, но топката рикошира в крака на преследващия го Белерин и заблуди Лено - 0:1.

Арсенал веднага отговори с опасен удар от фаул на Джака, но Шмайхел изби в корнер. Тимът на Емери вдигна оборотите и започна да разиграва на по-висока скорост. В 39-ата минута "топчиите" си спечелиха нарушение в близост до наказателното поле, но този път Джака не уцели очертанията на вратата. В 42-ата Иуоби стреля от трудна позиция и за Шмайхел не бе проблем да спаси.

В 45-ата минута Торейра отне топката в средата на терен и сложи началото на перфектна атака, завършила с центриране на Белерин и гол на капитана Йозил за 1:1. След удара на халфа топката се отклони от гредата и влезе във вратата за радост на феновете на Арсенал.

Втората част започна с натиск на домакините. В 50-ата минута Лаказет пресече лошо върната към Шмайхел топка, а след това Мхитарян стреля акробатично, но в аут. Арменецът имаше още един шанс при следващата атака на Арсенал. И този път обаче ударът му беше неточен.

В 58-ата минута Мадисън центрира от корнер, а Вилфред Ндиди нацели напречната греда. След час игра Унай Емери направи двойна смяна, като пусна Обамеянг и Матео Гендузи на местата на Лихтщайнер и Мхитарян. Това се оказа ключов, момент, защото оттук нататък Арсенал изцяло доминираше, а Обамеянг набързо вкара два гола, с които реши мача.

В 63-ата минута Йозил намери с хитър пас Белерин, той пусна успоредно на голлинията към Обамеянг и габонецът се разписа за 2:1. Само три минути по-късно Арсенал вкара още по-красив гол. Многоходовата комбинация на "топчиите" наистина си заслужаваше, а Обамеянг с лекота чукна топката в опразнената врата след подаването на Йозил.

До края Арсенал се забавляваше. Лаказет направи сериозен пропуск след нов проницателен пас на Йозил, а в заключителните минути още веднъж стреля в аут. Лестър дори не направи опит да се върне в мача. "Лисиците" не застрашиха сериозно Бернд Лено и негативната им серия при гостуванията на Арсенал продължи.