Манчестър Сити излезе на върха (видео)

Шампионът Манчестър Сити постигна очаквана победа с 2:0 над Брайтън на "Етихад Стейдиъм" и се изкачи на първо място във временното класиране, където ще остане поне за няколко часа. Дали ще запази мястото си за по-дълго, зависи от изхода на дербито между Челси и Ливърпул по-късно днес. Рахим Стърлинг (29') и Серхио Агуеро (65') донесоха победата на "гражданите", които през седмицата гостуват на Хофенхайм в двубой от Шампионската лига, а в неделя имат тежка визита на "Анфийлд".

Мениджърът на домакините Джосеп Гуардиола този път бе направил само две промени в състава си. Олександър Зинченко и Давид Силва започнаха вместо Делф и Гюндоган.
Две бяха корекциите и в състава на "чайките" - Каял и Локадия стартираха за сметка на Мъри и Стивънс.
Още в петата минута Агуеро можеше да открие резултата със страхотно изпълнение. Аржентинецът засече със задна ножица перфектно центриране на Бернардо Силва, но ударът му бе блокиран от Дъфи. Срещата продължи по типичния за домакинските мачове на "гражданите" начин - с около 80% притежание на топката и продължителни атаки. В 29-ата минута Стърлинг откри сметката на Сити. Брайтън загуби топката в средата на терена и домакините развиха атаката си на скорост. Бернардо Силва намери Агуеро, който пусна по левия фланг към Сане. Германецът центрира успоредно на голлинията, а Стърлинг засече на далечната греда - 1:0.

Пет минути преди почивката Стърлинг пропусна да отбележи втори гол. Той се пребори за топката на границата на наказателното поле, преодоля Бонг и стреля, но Райън изби. Минута преди края на първото полувреме стражът на Брайтън се намеси още веднъж добре, след като спаси удар от 25 метра на Фернандиньо.
Между 57-ата и 59-ата минута Сити пропусна последователно три чудесни възможности за втори гол. Първо Сане засече с глава поредното добро центриране на Бернардо Силва. Топката срещна земята, след което рикошира и премина над напречната греда. След това изстрел на Агуеро бе блокиран от Дънк, а топката стигна до Давид Силва. Изстрелът на испанеца от 15 метра обаче бе спасен от Райън.
Логичното се случи в 65-ата минута, когато Агуеро удвои. Аржентинецът започна рейда си малко след центъра, премина трима-четирима бранители, след което пусна към Стърлинг отляво. Английският национал веднага му върна и Кун стреля в ъгъла за 2:0. Веднага след това Агуеро бе заменен от Жезус.
В 86-ата минута гостите претендираха за дузпа, след като топката срещна ръката на Фернандиньо в наказателното поле. Лий Мейсън обаче подмина ситуацията.
Ман Сити има 19 точки - една повече от Челси и Ливърпул, които играят по-късно днес. Брайтън е на 14-а позиция с актив от едва пет точки.