Успешен старт за Славия, героите от финала отново блестят за "белите" (видео)

Носителят на Купата на България Славия започна успешно защитата на трофея си. "Белите" се класираха на 1/8-финал в турнира след победа с 2:0 над Пирин на стадион "Христо Ботев" в Благоевград. Попаденията бяха дело на Цветелин Чунчуков (30) и Георги Йомов (59). Подобно на последната среща на столичани в турнира, която беше финалът срещу Левски, над всички бяха героите от 9 май - Георги Петков и Йомов. Ветеранът отново имаше ключови намеси при 0:0, а младокът асистира за първото попадение, след което отбеляза втория гол за тима си.

Съставът на Златомир Загорчич заслужено продължава напред, въпреки че домакините могат да съжаляват за пропуските си при 0:0 и 0:1, когато удариха греда и пропуснаха на празна врата.
Най-старият столичен клуб дойде с ясната идея и амбиция да победи. Именно заради това треньорът на тима остави единствено Галин Иванов на пейката. Всичките останали 10 титуляри на "белите" от победата с 2:1 над Черно море на "Тича", стартираха от първата минута. Националът пък беше заменен от Владислав Узунов.

Треньорът на "орлетата" Петър Златинов бе направил множество промени в стартовите 11 от загубата с 1:3 от Литекс. Все пак целта на домакините е оставане във Втора лига, но момчетата му се раздадоха и пропуснаха своите шансове пред Петков.
Още в третата минута Георги Петков показа високата си класа, след като спаси "белите". Ветеранът парира удар на Петър Христов, който остана очи в очи с него. Последва нов удар към Петков, който стражът парира. В 13-ата минута Шоколаров беше спрян заради несъществуваща засада, когато излезе очи в очи с Ангеловски.
Ашковски остана сам срещу вратаря в 20-ата минута, той стреля, но Ангеловски изби и топката кацна върху горната греда, след което излезе в корнер.

В 29-ата минута Златинов центрира към непокрития Вачев, който от 11 метра фронтално срещу вратата се размина с топката.
При последвалата атака Славия излезе напред. Цветелин Чунчуков засече с глава центриране на Георги Йовов в 30-ата минута, като вкара своя втори пореден гол за тима.

Секунди по-късно нова опасна акция на Йомов можеше да завърши с втори гол, но този път Чунчуков не успя да засече топката на метър от голлинията. В 33-ата минута Пирин пък пропусна уникален шанс да изравни. Цветомир Вачев беше изведен зад защитата и прехвърли технично излезлия Петков, топката се удари в горната греда, като се върна към връхлитащия Христов, който вместо да подложи главата си и да прати коженото кълбо в празната врата, се хвърли със странична ножица и прати топката високо над вратата.

"Белите" имаха претенции за няколко спорни засади вдигнати от страничния рефер.

През втората част съставът на Загорчич продължи да има инициативата. Една отлична атака на гостите доведе до второто попадение за столичани в 59-ата минута. Левият защитник Велковски проби и центрира отляво, а Йомов на задната греда не сгреши и даде солиден аванс на тима си. Така той отбеляза четвъртото си попадение за сезона, като стана единтвеният играч на отбора с голове във всички турнири - Лига Европа, Първа лига и Купата на България.

Христов пробва нов акробатичен удар, който отново беше спасен от Петков в 65-ата минута. Малко след това Шоколаров пропусна да вкара трети гол, а в оставащите минути Славия контролираше събитията и без да си дава много усилия се класира на осминафинал.

ПИРИН - СЛАВИЯ 0:2
0:1 Чунчуков (30)
0:2 Йомов (59)

ПИРИН: Радослав Ангелски, Илиян Митрев, Юлиян Попев, Владислав Златинов, Димитър Благов, Петър Христов, Тодор Траянов, Цветомир Вачев, Димитър Митев, Методий Стефанов, Любомир Цолев
Наставник: Петър Златинов

СЛАВИЯ: Георги Петков, Александър Александров, Андреа Христов, Милен Гамаков, Димитър Велковски, Георги Йомов, Славчо Шоколаров, Владислав Узунов, Стефан Ашковски, Янис Крабельов, Цветелин Чунчуков
Наставник: Златомир Загорчич
СЪДИЯ: Вангел Вангелов