Резил! Последният зашлеви Барса с обрат за една минута (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона претърпя шокиращо поражение срещу най-слабия тим в Примера до момента - Леганес. Каталунците загубиха с 1:2 при гостуването си на “Бутарке” в среща от междинния шести кръг, като допуснаха два гола в рамките на 69 секунди. Филипе Коутиньо даде преднина на Барса в 12-ата минута, но попадения на Набил Ел Зар (52) и Оскар Родригес (53) обърнаха срещата в полза на последно в класирането преди този кръг. До края на двубоя каталунците така и не се свестиха от двойния удар, като се види и умората от неделната среща с Жирона, когато около час играха с човек по-малко. Така за последните два кръга барселонци взеха само една точка от наглед леснопреодолимите Жирона и Леганес. Ако Реал Мадрид вземе поне точка от гостуването си на Севиля, “белите” ще поведат еднолично в класирането.
Наставникът на каталунците Ернесто Валверде предприе някои сериозни кадрови промени, за да дозира силите на своите футболисти. Мунир Ел Хадади зае мястото на Луис Суарес в центъра на атаката, партнирайки на Лионел Меси и Усман Дембеле. Филипе Коутиньо влезе в халфовата линия до Иван Ракитич и Серхио Бускетс. Възстановеният Томас Вермален замени Жорди Алба.
Двубоят на "Бутарке" започна с очакваното продължително владение на "лос кулес". В шестата минута Меси подаде вълшебно точно за Усман Дембеле на далечния фланг. Френският национал овладя и стреля към близкия ъгъл, като топката облиза гредата от външната страна. В 12-ата гостите от "Камп Ноу" стигнаха до гол. Меси подаде към Коутиньо пред дъгата, топката се вдигна във въздуха и бразилецът шутира атрактивно от 20 метра, поразявайки левия ъгъл на вратаря Иван Куеяр - 0:1. Самата асистенция на аржентинеца беше впечатляваща заради рейда на Ла Пулга преди подаването.
В 17-ата Лео завъртя превъзходно топката от 20 метра и тя срещна дясната сглобка на вратата на съперника. Минута по-късно Дембеле напредна отляво, върна назад към Коутиньо, който потърси Меси на дъгата. Аржентинецът без забавяне стреля с вътрешен удар и намери ръцете на Пичу Куеяр. В 25-ата Марк-Андре тер Стеген се справи с коварен удар отдалеч. Топката рикошира в крака на Вермален и драстично промени траекторията си, но германецът бдеше и отрази.
Тимът на Валверде водеше мача спокойно и рядко изостряше нападенията си. В 36-ата Меси се опита да изведе Коутиньо в наказателното поле по изкусен начин, но бранител на кастилския тим предугади паса. В 40-ата Рубен Перес изрита грубо Меси под коляното и получи жълт картон. Лео се превиваше на тревата и за няколко секунди притесни сериозно феновете на Барса. Все пак номер 10 се изправи на крака и продължи. В 45-ата Тер Стеген показа защо е един от най-добрите вратари в света. Оскар Родригес нагледно фалцира много добре топката към далечната сглобка, ала германският страж плонжира и улови впечатляващо.
Второто полувреме започна с двоен студен душ за барселонци. Две големи грешки в защитата на гостите провалиха всички усилия преди това. В 52-ата Сержи Роберто покри засадата, Оскар Родригес напредна и центрира балонно към втората греда, където Вермален закъсня и Набил Ел Зар изравни с глава. При следващата атака на Лега Жерард Пике подари гол на домакините. Защитникът подаде на крака на Родригес в опит да изчисти. Играчът на "бяло-сините" стреля незабавно и порази мрежата на Тер Стеген - 2:1.
Каталунците бяха стъписани след двата светкавични гола и така и не намериха играта си. Валверде реагира с пускането на Луис Суарес, а десетина минути по-късно и с включването на Малком и Жорди Алба. Топката стоеше прекалено далеч от вратата на Куеяр и липсваше всякаква острота в нападенията на "блаугранас". Домакините играха по-настървено и по-често печелеха директните спорове за топката. В 80-ата Коутиньо овладя в наказателното поле и стреля, Куеяр изби, а след това стражът на "лос пепинерос" направи ново страхотно спасяване при добавката на Иван Ракитич. В 87-ата Сержи Роберто шутира много силно, но над гредата. В последните минути на срещата топката по-често се движеше в полета на гостите. Барселонци нагледно нямаха физически сили и идеи, за да градят нападения.
Каталунците бързо трябва да се отърсят, защото в събота им предстои мач с Атлетик Билбао, а след това и гостуването на Тотнъм в Шампионската лига.