Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Полша безкомпромисна с Иран, помага на България (видео)

Действащият световен шампион Полша записа 4-а поредна победа на Мондиал 2018, който се провежда в Италия и България. Волейболистите на "Дружина полска" показаха изключителна игра и биха безкомпромисно Иран с 3:0 (25:21, 25:20, 25:22) в мач от Група D, игран тази вечер в пълната зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така световните шампиони помогнаха до някаква степен на България, която остава с реални шансове за първото място в крайното класиране в групата. В момента Полша е начело с 4 победи от 4 мача и еймово съотношение 12:2. Втори са българските "лъвове" с 3 победи, 1 загуба, 9 точки и геймово съотношение 10:3. "Персите" пък се смъкнаха на 3-о място също с 3 победи, 1 загуба и 9 точки, но с 9:5 гейма. България може да стане победител в Група D, ако утре (18 септември) надделее над Полша с 3:0 или 3:1 гейма и независимо от изхода на срещата на Иран срещу Финландия. Двубоят на България и Полша ще бъде от 20,40 часа, а преди това от 17,00 часа играят "персите" със "Суоми".

Първия гейм на срещата започна равностойно с три изравнявания на резултата. Последва отлична игра на поляците, които реализираха 5 поредни точки, две от които от грешки на иранците, и при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за "Дружина полска". Световните шампиони успяха да поведат с 6 точки след отлична блокада - 12:6, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11. След 20:14 за поляците иранските волейболисти направиха на три пъти серии с по две поредни точки и успяха да намалят пасива си до 2 точки - 20:22. Силите на Иран, обаче, не стигнаха за обрат и Полша взе първата част с 25:21.

В началото на втората част играта отново бе равностойна, а резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 4 пъти. След това след две грешки на "персите" при начален удар и в атака Полша поведе с 6:4. Световните шампиони, обаче, допуснаха Иран да изравни при 7:7, но след поредна грешка от начален удар на Иран при първото техническо прекъсване поляците имаха предимство от една точка - 8:7. Полша поведе с 4 точки при 14:10, като при второто техническо прекъсване авансът им се запази - 16:12. Веднага след прекъсването поляците поведоха с 5 точки - 17:12, но от следващите 7 точки иранците взеха 5 срещу 2 и намалиха пасива си до 2 точки - 17:19. Световните шампиони, обаче, показаха класата си и взеха и втората част с 25:20.

Иран започна страхотно третата част, с много добър начален удар и добра атака и успя да поведе с 6:2. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 за азиатския тим. След прекъсването резултатът се движеше точка за точка, но световните шампиони се възползваха от някои греши на иранците и изравниха при 14:14. Последва още едно равенство, а при второто техническо предимство предимство от една точка имаше Иран - 16:15. "Персите" успяха да поведат с 3 точки при 22:19. Последва страхотна игра от световните шампиони, които отбелязаха 6 поредни точки и не само изравниха при 22:22, но спечелиха гейма с 25:22 и съответно мача с 3:0.

Най-полезен за полския тим бе Михал Кубяк с 12 точки (1 блок и 58% ефективност в атака), а Пьотър Новаковски, Бартош Курек и Артур Шалпук добавиха по 10 точки за победата. За иранците Амир Гафур завърши със 17 точки.