Канада измъчи, но не спря Франция във Варна (видео + снимки)

Франция записа трета победа на турнира във Варна от Лигата на нациите. Французите надделяха трудно над Канада с 3:2 (25:19, 22:25, 25:22, 24:26, 16:14). С успеха си Франция има в актива си 10 победи и 2 загуби, докато Канада е с 6 победи и 6 загуби.

Двубоят започна изключително оспорвано, резултатът бе изравняван 7 пъти до първото техническо прекъсване, което бе при резултат 8:7 за Канада. След прекъсването последваха нови две равенства, а след тях символичните гости успяха да поведат с 2 точки при 11:9. Франция обаче веднага изравни, а след нови три равенства и благодарение на отличната игра на Ървин Нгапет при второто техническо прекъсване символичните домакини водеха с 16:14. Франция поведе с 4 точки при 21:17 и без проблеми затвори първата част с 25:19.

В началото на втория гейм канадците успяха да поведат с 3:1, но допуснаха изравняване при 3:3. След равенството отново Канада поведе с 7:4, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за северноамериканския тим. Франция изравни при 8:8, но след това с отлична игра в атака и защита Канада успя да поведе с 5 точки при второто техническо прекъсване - 16:11. Символичните домакини успяха да намалят пасива си до само точка при 18:19, но силите им не стигнаха да обърнат резултата и Канада спечели втората част с 25:22.

Играта в началото на третата част отново бе равностойна и оспорвана. След три равенства Франция поведе с 2 точки при 6:4, но Канада веднага изравни. След още две равенства при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:7 за символичните гости. До второто техническо прекъсване нито един от двата отбора не успя да поведе с повече от точка, резултатът бе изравняван 8 пъти. Франция водеше с 16:15 при второто техническо прекъсване. След прекъсването последваха три изравнявания, след което Франция поведе и успя да спечели третата част с 25:22.

В началото на четвъртата част отново започна с равностойна игра и 6 изравнявания на резултата. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за Канада. Французите изравниха при 8:8, последваха нови четири равенства, след което Канада поведе и при първото техническо прекъсване резултатът бе 16:13 за северно американците. След прекъсването французите отбелязаха три безответни точки и намалиха пасива си до 1 точка - 17:18. Франция успя да изравни при 23:23, последва ново равенство, след което Канада успя да спечели гейма с 26:24 и изравни резултата.

Символичните гости показаха по-добра игра в началото на тайбрека и поведоха с 4:1, но французите успяха да изравнят при 10:10. Последваха четири изравнявания, но в крайна сметка Франция успя да вземе тайбрека с 16:14 и съответно мача с 3:2.
Най-полезен за Франция стана резервата Жан Патри с 20 точки (1 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Жулиен Линеел, който също влезе като резерва, добави 15 точки (63% ефективност в атака) за победата. За "кленовите листа" Николас Хоуг реализира 23 точки (2 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Райли Барнс заби още 18 точки (1 ас и 49% ефективност в атака), но и това не помогна за успех.

Последната среща от турнира противопоставя България и Бразилия.

ФРАНЦИЯ - КАНАДА 3:2 (25:19, 22:25, 25:22, 24:26, 16:14)