Дания излъга Перу в групата на Франция (видео + галерия)

Отборът на Дания направи успешен старт на Мондиал 2018. Европейските шампиони през 1992 година излъгаха с 1:0 Перу в мач от Група "С" на Световното първенство в Русия. Юсуф Поулсен се превърна в герой за "Червения динамит" с гола си в 59-ата минута. В края на първата част Кристиан Куева от Перу пропусна дузпа. Срещата се игра на “Мордовия Арена” в Саранск. В другия мач от групата по-рано днес Франция надделя над Австралия с 2:1. В следващите срещи в Група "С" Дания ще мери сили с Австралия, а Франция излиза срещу Перу.
В 11-ата минута Едисон Флорес от перуанския тим отправи опасен далечен изстрел към вратата на Каспер Шмайхел, но топката профуча над напречната греда. Минута по-късно “инките” отново застрашиха вратата на Шмайхел. Този път Андре Кариьо тества сина на Петер Шмайхел, но стражът показа качествата си и парира изстрела.
В първите минути Перу изглеждаше по-опасният тим на терена, а датчаните отправиха първия си удар към противниковата врата едва в 27-ата минута, когато Томас Дилейни стреля от далечно разстояние и не бе твърде далеч от целта.
В 29-ата минута пред ветерана Джеферсон Фарфан се откри нелош шанс за гол. Нападателят на Локомотив (Москва) бе изведен в наказателното поле на датчаните и опита изстрел, но бе блокиран от бранител.

Десетина минути преди края на първата част Вилем Квист бе сменен принудително, тъй като получи тежка травма и бе изнесен от терена на носилка. На негово място в игра ча “Червения динамит” се появи Ласе Шьоне.

В 39-ата минута една от звездите на Тотнъм - Кристиан Ериксен, получи шанс да стреля от фаул от много удобна позиция, но ударът му се отби от изградената от перуанците стена. Секунди след това Ласе Шьоне направи опит за добавка с мощен далечен изстрел и стражът Педро Гайесе не реагира по най-уверения начин, но все пак спаси.

В самия край на първото полувреме тимът на Перу получи златен шанс да излезе напред в резултата, но го пропиля. Кристиан Куева падна в наказателното поле на датчаните, гамбийският рефер Бакари Гасама спря играта и се консултира със системата ВАР. Решението му бе дузпа и зад топката застана Куева, но изпълнението му бе много лошо. Топката мина високо над вратата и резултатът остана непроменен.
В 56-ата минута Перу пропусна нов златен шанс за 1:0. Получи се разбъркване пред вратата на Шмайхел, но нито един играч в бяло не успя да порази датската врата. В тази ситуация един от страничните съдии вдигна своя флаг, вероятно заради засада, но ако се бе стигнало до гол, не се знае дали той щеше да бъде отменен.
В 59-ата минута датчаните успяха да изненадат съперника си. Кристиан Ериксен получи свободно пространство, напредна в половината на Перу и с прекрасен пас намери в отлична позиция Юсуф Поулсен, който преодоля Гайесе и изпрати топката в мрежата.
Само две минути след попадението на “Червения динамит” Едисон Флорес имаше шанс да изравни резултата, но Шмайкел направи страхотно спасяване. Малко след това пък появилият се току-що на игрището за Перу ветеран и легенда на “инките” Паоло Гереро стреля с глава, но право в ръцете на Шмайхел.
В 69-ата минута южноамериканците пропуснаха нова чудесна възможност за гол. Този път защитникът Алберто Родригес игра с глава, Фарфан и още един футболист на Перу не успяха да достигнат топката и тя излезе в аут. Малко след това пък авторът на гола Поулсен се намеси решаващо в отбрана и датчаните оцеляха и в тази ситуация.
В 79-ата минута сантиметри не стигнаха на Гереро, за да изравни резултата. Бившият нападател на Байерн (Мюнхен) опита да изненада Шмайхел с удар с пета, получи се рикошет и топката едва не влезе във вратата.
Няколко минути преди края датчаните пропуснаха добър шанс за 2:0, а после пък Шмайхел направи поредно ключово спасяване, този път след удар на Фарфан, който секунди по-късно бе сменен. Финалният щурм на "инките" не даде резултат и датчаните се поздравиха с трудна и минимална, но много ценна победа.
ПЕРУ - ДАНИЯ 0:1
0:1 Поулсен (59)

ПЕРУ (4-2-3-1): Гайесе - Адвинкула, Родригес, Рамос, Трауко - Тапия (87-Акино), Йотун - Карийо, Куева, Флорес (62-Гереро) - Фарфан (85-Руйдиас)
ДАНИЯ (4-3-3): Шмайхел - Далсгаард, Кяер, Кристенсен (81-М. Йоргенсен), Стригер - Квист (35-Шьоне), Ериксен, Дилейни - Поулсен, Н. Йоргенсен, Систо (67-Брайтвайт)
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Тапия (Перу); Дилейни, Поулсен (Дания)
СТАДИОН: "Мордовия Арена", Саранск
СЪДИЯ: Бакари Гасама (Гамбия)